Jazda pod wpływem narkotyków
Na Alei Niepodległości w Sopocie, policjanci zatrzymali do kontroli 37-latka z Gdyni. Kierowca Opla przekroczył dozwoloną prędkość o 30 km/h. Pomimo tego, że badanie wykazało, iż kontrolowany kierowca nie prowadził pod wpływem alkoholu, to i tak jego zachowanie wzbudziło podejrzenia funkcjonariuszy. Badanie śliny wykazało obecność THC, co doprowadziło do zatrzymania mężczyzny i zabezpieczenia posiadanej przez niego marihuany.
Bez uprawnień za kierownicą
Kolejny przypadek miał miejsce tego samego dnia. Policjanci zatrzymali 31-letniego obywatela Uzbekistanu, który kierował Toyotą. Po sprawdzeniu okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem, które zostały mu zatrzymane w lutym 2024 roku. Jego pojazd został odholowany na parking policyjny, a sam kierowca wkrótce stanie przed sądem.
Konsekwencje naruszenia prawa
Zarówno jazda pod wpływem środków odurzających, jak i posiadanie narkotyków, są przestępstwami zagrożonymi karą do 3 lat pozbawienia wolności. Prowadzenie pojazdu bez odpowiednich uprawnień to wykroczenie, za które grozi areszt, ograniczenie wolności lub grzywna nie niższa niż 1500 złotych. Dodatkowo sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
Nowoczesna technologia w służbie bezpieczeństwa
Policjanci w codziennej służbie korzystają z testera Drager Drug Test 5000, który umożliwia szybkie wykrycie narkotyków w organizmie kierowców. Urządzenie to pozwala na przeprowadzenie wstępnego badania śliny i wykrycie substancji takich jak amfetamina, opiaty, kokaina, benzodiazepiny oraz kanabinoidy.
W przypadku pozytywnego wyniku konieczne jest pobranie krwi do dalszych badań w specjalistycznym laboratorium. Dzięki tej technice możliwe jest szybkie eliminowanie z ruchu osób, które mogą stanowić zagrożenie na drodze.
Tekst powstał na podstawie komunikatu policji z dnia: 23.03.2024, Komenda Miejska Policji w Sopocie.