Wybierz samochód

Alfa Romeo GTV

Alfa Romeo GTV

Alfa Romeo GTV to sportowe coupe produkowane przez włoski koncern. Auto pojawiło się w 1995 roku jako następca wysłużonego już modelu Spider. GTV miało zamknięte, 2-drzwiowe nadwozie, ale równolegle rozpoczęto także produkcję 2-drzwiowego cabrio z nazwą nawiązującą do poprzednika – Spider.

Sportowa Alfa wyróżniała się niebanalną stylistyką, która zwraca uwagę na ulicy. W przedniej części wykorzystano charakterystyczny dla włoskiej marki trójkątny wlot powietrza z logiem, a nowością były niewielkie, okrągłe podwójne reflektory, na które nieznacznie zachodziła maska. Z tyłu z kolei, w oczy rzucał się ścięty pod kątem pas, z listwą ze światłami na całą szerokość auta. Za ten oryginalny i niebanalny design odpowiedzialne było studio projektowe Pininfarina.

Za projekt wnętrza odpowiadał słynny Walter de Silva, a co ciekawe, mimo niewielkich rozmiarów, auto było 4-osobowe (i jak nietrudno się domyśleć, w II rzędzie zbyt dużo miejsca nie było). Bagażnik z kolei miał bardzo skromną pojemność – jedynie 110 litrów. Konstrukcyjnie Alfa GTV opiera się płycie podłogowej od Fiata – Tipo 2.

W 1998 roku dokonano drobnych zmian z stylistyce wnętrza oraz w palecie jednostek napędowych. Przez cały okres produkcji dostępne były jedynie benzyniaki. Początkowo montowano silniki o pojemności 2 oraz 3 litrów, które generowały 150 (2.0 Twin Spark), 202 (2.0 V6) oraz 192 (3.0 V6 12V) KM. Rok przed pierwszym liftingiem, 12-zaworową V6-kę zastąpiono wersją 24-zaworową (220 KM), a lifting przyniósł modernizację 2-litrowej jednostki Twin Spark (co skutkowało wzrostem mocy o 5 KM) oraz dodanie kolejnego silnika TS, tym razem o pojemności 1.8 litra i mocy 144 KM.

W 2003 roku auto przeszło drugi, większy lifting. Znów poprawie uległo wnętrze, ale tym razem drobnym zmianom poddano także przednią część auta. Oprócz tego pojawił się nowy 2-litrowy silnik JTS generujący 165 KM, a największa V6-ka została zastąpiona silnikiem 3.2 V6 (240 KM). Moc przekazywana była niezależnie od wersji silnikowej, na przednie koła za pomocą 5- lub 6-biegowej przekładni manualnej.

W 2005 roku zakończono produkcję modelu GTV, a jej następcą była Brera.

Alfa Romeo GTV - generacje

Alfa Romeo GTV - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!