Wybierz samochód

Audi RS2

Audi RS2

Audi RS2 to sportowy samochód osobowy produkowany przez niemiecki koncern. Audi udało się stworzyć wiele aut, które obrosły mianem legendy – tak też jest w tym przypadku. Lecz oprócz legendy, RS2 zapoczątkował wspaniałą historię rodziny z serii RS (skrót od Renn-Sport).

W erze gdy coraz popularniejsze stawały się superszybkie limuzyny (Mercedes 500E/E500, Lotus Omega czy BMW M5), Audi postanowiło dać o sobie znać, jednak w nieco inny sposób. Co prawda w 1990 roku Audi pokazało już model S2, który dostępny był jako coupe, sedan oraz kombi (Avant), lecz to nie wystarczało, by dorównać konkurencji.

Niemiecka marka zwróciła się z prośbą o pomoc do Porsche, i tak w 1994 roku świat ujrzał pierwsze seryjnie produkowane kombi z prawdziwie wyścigowymi osiągami. Ciekawostką jest, że obok Avanta (którego wyprodukowano w ilości 2890 sztuk), powstały także 4 egzemplarze w nadwoziu sedan. Bazą dla RS2 była popularna 80-ka B4 (a właściwie S2 Avant).

Zacznijmy od mechaniki. 5-cylindrowy silnik 2.2 znany z S2 został nieco podrasowany. Zastosowano w nim m.in. większą turbosprężarkę (co zaowocowało dużą turbodziurą) i intercooler, przeprojektowano układ dolotowy oraz zastosowano inny wydech. Dzięki tym modyfikacjom, jednostka rozwijała 315 KM i katapultuje, rodzinne 5-osobowe kombi do 100 km/h w 5,4 sekundy, a wskazówka prędkościomierza zatrzyma się na 262 km/h (choć plotki głoszą, że po zdjęciu elektronicznego ogranicznika, auto osiągnie prędkość nawet 280 km/h).

Na tym jednak nie koniec modyfikacji. RS2 otrzymało układ hamulcowy od Porsche 968 Clubsport, jednak jeśli dla kogoś były one za mało skuteczne, mógł zamówić te, montowane w 928 S4. Aby odpowiednio zapanować na tym wilkiem w owczej skórze, zastosowano napęd na 4 koła quattro, a zawieszenie zostało udoskonalone, również przez inżynierów od Porsche. Co ciekawe, wtedy jedyną przekładnią była 6-stopniowa skrzynia manualna (szkoda że tradycja nie została podtrzymana do dziś).

Jeśli chodzi o nadwozie, to również zastosowano szereg zmian. Auto miało oczywiście szersze nadkola, ale oprócz tego zauważyć można blendę na tylnej klapie, inny przedni zderzak, felgi zaadaptowane z Porsche 911, a wprawne oko dostrzeże także lusterka pochodzące od 911-ki. Nie bez powodu w oficjalnych dokumentach, auto nosi nazwę Audi-Porsche, a na silniku znajdziemy napis „Powered by Porsche”.

Wewnątrz auto wyglądało dosyć niepozornie, nie licząc dodatkowych zegarów, sportowych foteli półkubełkowych, które mogły zostać obszyte skórą lub jej połączeniem z alcantarą. Poza tym, o ponadprzeciętnych osiągach auta informować nas mogą srebrno-czerwone plakietki „Audi RS”. Aby RS2 jak najdłużej towarzyszyła na na różnych spotach czy pojeżdżawkach, producent fabrycznie stosował ocynkowane blachy, dzięki czemu auto dzielnie broni się przez korozją.

Produkcja Audi RS2 została zakończono po zaledwie roku, z ilością 2890 egzemplarzy na koncie. Jego oficjalnym następcą jest model RS4 Avant, który pojawił się w 2000 roku, jednak z czystym sumieniem można powiedzieć, że modelowi RS2 zawdzięczamy liczną rodzinę modeli RS, a szczególnie te z dopiskiem Avant.

Jego rywalami są m.in. Lotus Omega, Mercedes-Benz 500E/E500 oraz BMW M5 (E34).

Audi RS2 - generacje

Audi RS2 (1994&nbsp-&nbsp1995)

Audi RS2 (1994 - 1995)

Audi RS2 - powiązane artykuły