Po trzech dniach zmagań na odcinkach hiszpańskiego rajdu Baja Aragon - z powodu trudnych warunków zwanego „Małym Dakarem” - Martin Kaczmarski dojechał na metę na trzeciej pozycji! To bez wątpienia jeden z największych sukcesów młodego zawodnika Lotto Team, który przed rokiem na trasach Hiszpanii wywalczył także wysokie - piąte miejsce, niestety z powodów niezależnych od kierowcy wynik nie został wówczas uznany.

Tegoroczny Rajd Baja Aragon wygrał wielokrotny zwycięzca legendarnego Dakaru – Hiszpan Nani Roma. Drugi był Orlando Terranova z Argentyny. Trzecie miejsce na podium stawia zatem Martina Kaczmarskiego w bardzo elitarnym gronie! Wszyscy trzej zawodnicy reprezentują stajnię X-Raid, Wszyscy jeżdżą rajdówkami Mini All4 Racing, dlatego też sukces jest podwójny, a nawet potrójny! - mówił na mecie Martin. – Niech dowodem będzie fakt, że tak wielu kierowców go nie ukończyło! Wysoka temperatura, ogromne kamienie na drodze, uciążliwy fesz fesz, ostre zakręty – to wszystko sprawia, że wzrasta nie tylko poziom trudności, ale momentami robi się ekstremalnie niebezpiecznie. Jestem zmęczony, ale szczęśliwy i bardzo zadowolony z wyniku, a także ze współpracy z nowym pilotem Tapio. Wszystkie elementy układanki podczas tego rajdu zagrały jak powinny. Mam nadzieję, że podobnie będzie na styczniowym Dakarze!

Cztery odcinki specjalne ostatniego dnia Baja Aragon pozwoliły załogom ORLEN Team zdobyć kolejne punkty i cenne doświadczenie przed Rajdem Dakar. Finalnie Adam Małysz i Rafał Marton zajęli 9. miejsce, a Marek Dąbrowski i Jacek Czachor 10., dojechali niecałe dwie minuty za kolegami (+1.55). W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Dąbrowski/Czachor obronili 4 pozycję i czołowa trójka jest nadal w ich zasięgu, a Małysz/Marton pozostają na dobrym 6 miejscu.

Bardzo dobrze rajd i sam występ ocenił Marek Dąbrowski. - Trening na tych zawodach był naprawdę bardzo fajny. Masa doświadczeń i obserwacji, których efektem będzie m.in. zmiana pewnych elementów taktyki i kilku rozwiązań w aucie.

Zadowolony również był Jacek Czachor, który po dzisiejszej rywalizacji podkreślał jak istotną rolę spełnił zespół serwisowy ORLEN Team.

- Ponad 30 kilometrów jechaliśmy z zepsutą skrzynią biegów. Świetną robotę zrobili nasi mechanicy, którzy ją wymienili w niecałe 26 minut pomiędzy OSami. Z występu w całym rajdzie jesteśmy zadowoleni. Tempo jazdy wzrastało z odcinka na odcinek i to dobra prognoza przed Dakarem - powiedział Jacek Czachor.

Dwa kapcie i zerwany most na pożegnanie Baja Aragon to bilans Adama Małysza, który jest jednak zadowolony z wysokiego 9 miejsca w rajdzie.

– Zgodnie z zapowiedzią walczyliśmy dziś o wyższą lokatę i to się udało. Na wąskich zakrętach nie było łatwo wyprzedzać innych kierowców, dlatego tym bardziej cieszy dobry wynik -  powiedział Adam Małysz.

Całą rywalizację wygrał drugi raz z rzędu (czwarty za kierownica samochodu i ósmy w swojej karierze) Hiszpan Nani Roma, przed Argentyńczykiem Orlando Terranovą i trzecim Martinem Kaczmarskim. Liderem klasyfikacji generalnej Pucharu pozostaje Władimir Wasiliew, który Baja Aragon ukończył na czwartej pozycji. Do czołowej dziesiątki awansował Nani Roma.