Wszystko po to, żeby podróże były bezpieczne. Ferie dla policjantów to też służby pełnione na stokach w całym kraju. Mundurowi patrolują nartostrady, zwracając uwagę m.in. na zbyt brawurową jazdę i na pijanych narciarzy.

Ferie na drogach

Jak co roku policjanci ruchu drogowego prowadzą akcję „Bezpieczne ferie” –  czuwają nad bezpieczeństwem, sprawdzając trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale też prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą są objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, jest zdecydowanie więcej policyjnych patroli.

W całej Polsce we wskazanych miejscach można będzie sprawdzić stan techniczny autokarów. Stałe punkty kontroli będą się znajdowały m.in. w Warszawie (na parkingu przed Torwarem) i w Radomiu (przy ul. Mierzejewskiego). Podczas kontroli sprawdzany będzie stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Po takiej kontroli kierowca autokaru otrzymuje protokół.

Ferie na drogach – co sprawdzi policja?

Aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

• sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;

• poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;

• wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Ferie na stokach

Mundurowi na nartach przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach, zwracają uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na pijanych narciarzy. Sprawdzają też, czy dzieci, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach. W razie potrzeby mogą także udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Co ważne, mundurowi  patrolują nie tylko nartostrady, ale także ich okolice – drogi dojazdowe i parkingi.

Terminy ferii w 2015 roku

Jako pierwsi –  od 17 stycznia do 1 lutego 2015 r. –  wypoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Od 24 stycznia do 8 lutego ferie będą w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim. Od 31 stycznia do 15 lutego przerwę będą mieli uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Jako ostatni –  od 14 lutego do 1 marca –  wypoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.