To jedno z najlepiej opancerzonych aut, które po raz pierwszy w wersji koncepcyjnej zostało zaprezentowane w ub. roku podczas międzynarodowego salonu samochodowego IAA 2013 we Frankfurcie nad Menem. Wersja produkcyjna będzie miała premierę podczas sierpniowego salonu samochodowego w Moskwie.

BMW X5 Security Plus zapewnia najwyższy poziom ochrony VR6. Co oznacza, że skutecznie chroni przed zagrożeniami występującymi przy zamachach terrorystycznych. Opancerzenie nadwozia chroni przed pociskami z długiej broni wojskowej – lecącymi prawie dwukrotnie szybciej, niż kule z rewolweru. Poza tym stanowi zaporę przed odłamkami granatów i ładunków wybuchowych.

Poza pancernym nadwoziem, kuloodpornymi szybami, auto ma ośmiocylindrowy silnik z dwoma turbosprężarkami o mocy 450 KM i maksymalnym momencie obrotowym 650 Nm. Standardowa wersja osiąga przyspieszenie od 0 do 100 km/h w ciągu 4,9 sekundy i prędkość maksymalną 250 km/h. Producent jednak nie podaje parametrów wersji opancerzonej, które mogą być nieco niższe ze względu na zwiększoną masę własną pojazdu.

Warto dodać, iż obok Security Plus dostępna jest także wersja Security ze stopniem bezpieczeństwa VR4.

Producent liczy na duże zainteresowanie takimi modelami na rynku rosyjskim.