Wybierz samochód

Buick Regal

Buick Regal to amerykański samochód klasy średniej produkowany przez koncern General Motors.

I generacja tego auta pojawiła się na rynku w 1973 roku. Przez pierwszy rok produkcji w ofercie dostępne było jedynie 2-drzwiowe coupe, po nim można było także zdecydować się na wersję 4-drzwiową. Przód i tył auta został zapożyczony z innego modelu Buicka - Century 6. generacji, jednakże otrzymał nieco inny grill i tylne światła. Jego stylistka nie była porywająca. Proste kształty i prostopadłe linie lekko przyprawiało boczne przetłoczenie zaczynająca się na masce i zmierzające ku środkowi drzwi.

W 1975 roku 2-drzwiowe nadwozie przeszło nieznaczny lifting. Zmianie uległo umieszczenie kierunkowskazów. Pod maską znalazła się tradycyjna V8-ka o pojemności 5,7 litra lub 7,5 litra o mocy odpowiednio 150 i 210 KM(na życzenie klienta 225 KM).W 1975 roku podstawowym silnikiem była 3,8-litrowa V6-ka osiągająca moc 110 KM.

W 1977 roku światło dzienne ujrzała II generacja Regala, która odniosła duży sukces na amerykańskim rynku. Z zewnątrz auto zmieniło się na korzyść - zyskało bardziej „męskiego” wyglądu, a w odpowiedniej konfiguracji kolorystycznej, mogło budzić niepokój. Proporcjonalne, zgrabne nadwozie dobrze wyglądało bez zaokrągleń. Wersje nadwoziowe zostały powiększone o kombi.

Pod maską znalazł się 3,8 litrowy silnik V6. Od 1981 roku dostępny był także silnik V8, jednak o pomniejszonej w stosunku do poprzedniej generacji pojemności do 4,4 litra i mocy 120 KM. Efekt psuło trochę zbyt miękkie zawieszenie, brak manualnej skrzyni biegów oraz za małe koła. Trzeba jednak pamiętać, że Buick miał być autem bardziej luksusowym, niż sportowym. Jednak te wszystkie niedogodności zwalczono w wersji Turbo i Grand National.

W 1987 roku zastąpiono go III generacją tego modelu. Niestety nadwozie zostało zaprojektowane od nowa, przez co jego stylistyka jest kwestią sporną. Większości jednak nie przypadł do gustu i był zwyczajnie nudny.

Ta generacja zapoczątkowała też nową epokę modelu Regal. Zrezygnowano z tylnego napędu, na koszt przedniego, nie oferowano już wersji z silnikami V6 Turbo i wolnossącym V8. Oprócz tego, większość modeli które pojawiły się na rynku były 4-drzwiowymi sedanami, ze względu na popyt na ten typ nadwozia.

Pod maską można było znaleźć silnik V6 o pojemności 3,8 litra i mocy 170 KM. W 1993 roku auto otrzymało nowy grill, zmieniony tylny zderzak i światła oraz zaczęto montować nową, automatyczną skrzynię biegów.

W 1997 roku zaprezentowano IV generację Buicka Regal. Występował tylko jako 4-drzwiowy sedan, a ponieważ był wyżej sytuowany od swoich bliźniaczych modeli GM, miał też lepiej wyposażone i wykończone wnętrze oraz lepsze silniki. Pod maską znalazł się nowy, widlasty motor o 6 cylindrach i pojemności 3,8 litra. Stylistyka auta co prawda zyskała na atrakcyjności w stosunku do poprzedniej generacji, ale wciąż była nijaka. Najszybszą odmianą, był Regal GS. Zamiast turbodoładowanego silnika, auto miało motor wspomagany kompresorem. Taki zestaw generował 276 KM, a późniejszy prototyp z 2000 roku nawet 300.

W 2004 roku auto zostało zastąpione przez model LaCrosse, a w 2009 roku, Regal wrócił na rynek, jako bliźniaczy model Opla Insignii. Początkowo auta były przeznaczone an rynek chiński, jednak w 2010 roku zagościły także na amerykańskim. Gama silnikowa z Europy została mocno ograniczona do 2 silników 4-cylindrowych - jeden wolnossący o mocy 165 KM i jeden doładowany o mocy 217 KM. Szczegóły po których można rozróżnić europejskie wersje od tych, oferowanych przez Buicka, to m.in. inny grill, nowe wloty powietrza na zderzaku oraz, rzecz jasna, znaczki Buicka, które zastąpiły znaczki Opla.

W 2011 roku zaprezentowano także odpowiednika wersji OPC, jednak zamiast V6-ki, pod maską znalazł się 4-cylindrowy silnik o pojemności 2 litrów z doładowaniem o mocy 270 KM.

Buick Regal - generacje

Buick Regal - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!