Wybierz samochód

Chrysler Vision

Ikona samochodu

Chrysler Vision to luksusowy samochód osobowy klasy średniej wyższej produkowany przez koncern DaimlerChrysler. Auto zadebiutowało w 1993 roku jako następcą Eagle Premier. Marka Eagle należała ówcześnie do koncernu, i na rodzimym rynku właśnie pod tą nazwą sprzedawany był Vision.

Logo Chryslera pojawiło się na masce w modelach przeznaczonych na Stary Kontynent. Taki manewr miał charakter czysto marketingowy, bowiem w Europie marka Eagle nie była praktycznie w ogóle znana. Mimo wszystko auto nie odniosło oczekiwanego sukcesu, bowiem konkurenci oferowali podobne wyposażenie w połączeniu z lepszymi osiągami w niższej cenie. Chrysler Vision był bliźniaczym modelem Chryslera Concorde oraz Dodge'a Intrepid, od których różnił się zewnętrznymi detalami, wyposażeniem oraz wnętrzem.

Charakterystyczny design wynikał z nowego nurtu stylistycznego „Forward Cab”, który zakładał m.in. maksymalne wykorzystanie przestrzeni między osiami. Stylistycznie natomiast auto nawiązuje do prototypu Lamborghini Portofino (bowiem ówcześnie włoska marka należała do koncernu). Nadwozie charakteryzuje się mocno pochylonymi szybami, nisko poprowadzoną linią dachu oraz spiczastą maską, która wydaje się być szersza niż dłuższa.

Początkowo pod maską gościła nieco przestarzała 3,3-litrowa V6-ka generująca 150, a od 1994 roku w zależności od roku produkcji od 158 do 162 KM. W 1995 roku natomiast do oferty dołączyła 3,5-litrowa jednostka V6 rozwijająca 214 KM. Moc na przednią oś przenoszona była za pomocą 4-stopniowego automatu, a rok przed końcem produkcji wprowadzono przekładnię AutoStick, która była odmianą wcześniej wymienionej skrzyni, z możliwością ręcznej zmiany przełożeń.

W 1997 roku, ze względu na niskie zainteresowanie modelem, produkcja Chryslera Vision została zakończona, a jego następcą został model 300M, który w przeciwieństwie do poprzednika odniósł sukces nie tylko an rodzimym rynku, lecz także w Europie.

Chrysler Vision - generacje

Chrysler Vision - powiązane artykuły

Katalog Samochodów Auto Świat