Oficjalny debiut pojazdu koncepcyjnego zaplanowany jest na nadchodzące targi we Frankfurcie. To czteromiejscowe auto jest wizualizacją koncepcji napędu BMW ActiveHybrid jako symbolu wysokowydajnych i oszczędnych silników do zastosowania w przyszłych projektach sportowych modeli niemieckiej marki.

BMW obrazując swój pomysł mówi o samochodzie o osiągach znanych z modeli serii M i zużyciu paliwa małego samochodu miejskiego.

BMW Vision EfficientDynamics napędzany jest systemem hybrydowym, składającym się z trzycylindrowego turbodiesla i dwóch jednostek elektrycznych. Moc maksymalna wynosi 356 KM, natomiast moment obrotowy sięga wartości 800 Nm, co w połączeniu z napędem na wszystkie koła (po jednym silniku elektrycznym na każdą oś) zapewni iście sportowe osiągi na poziomie najmocniejszych modeli BMW M.

Producent szacuje, że przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmie zaledwie 4,8 sekundy, natomiast  maksymalna prędkość ograniczona zostanie do 250 km/h. Zużycie paliwa tego sportowego samochodu wyniesie 3,76 l/100 km przy emisji CO2 na poziomie 99 g/km.

W trybie elektrycznym prototyp jest w stanie przejechać dystans 50 km, a zapas energii magazynowany jest w 98 litowo-polimerowych ogniwach. O jak najmniejsze straty dba system odzyskiwania energii podczas hamowania. W przypadku konieczności uzupełnienia energii elektrycznej, uruchomiony zostaje silnik spalinowy. Ładowania można przeprowadzić również za pomocą gniazdka domowej sieci elektrycznej.

Materiały użyte do konstrukcji BMW Vision EfficientDynamics są w ogromnej większości naturalne i niezwykle lekkie. Dach i drzwi, które otwierają się ku górze, wykonano ze szkła poliwęglanowego, które przyciemnia się pod wpływem intensywnego światła słonecznego. Współczynnik oporu powietrza wynosi zaledwie 0,22, a uzyskano to dzięki doświadczeniu zdobytemu w startach koncernu BMW w Formule 1.

Wnętrze pełne jest technicznych nowinek, jak choćby najnowszej generacji trójwymiarowy wyświetlacz na szybie nad deską rozdzielczą.

Więcej szczegółów dotyczących tego niezwykłego prototypu można spodziewać się bliżej daty oficjalnej prezentacji we Frankfurcie.

Salony sprzedaży samochodów BMW