Wybierz samochód

Citroen Jumper

Citroën Jumper to największy samochód dostawczy francuskiej marki. I generacja tego modelu weszła na rynek w 1994 roku wraz z bliźniaczymi modelami Fiatem Ducato i Peugeotem Boxerem zastępując model C25. Zostały one wybrane w 1995 roku Samochodem Dostawczym Roku.

Mimo sporych rozmiarów, inżynierom udało się uzyskać współczynnik oporu powietrza Cx na poziomie 0,35. Produkowano go w wielu odmianach, m.in. jako furgon, furgon oszklony, van 6-osobowy lub mikrobus zdolny pomieścić do 9 osób. Jego ładowność, również w zależności od wersji, wynosiła od 0,9 do 1,9 tony, a wersje towarowe miały od 7,5 do 14 m³ pojemności.

Pod maską znalazły się głównie jednostki wysokoprężne (68-127 KM) i jeden motor benzynowy o pojemności 2 litrów i mocy 109 KM. W większości przypadków napędzana była przednia oś, lecz występowały także wersje z napędem na 4 koła.

W 2002 roku przeprowadzono facelifting wszystkich bliźniaczych modeli. Wygląd został odświeżony, wnętrze zmodernizowane a gama silnikowa poszerzyła się o kilka nowych jednostek (w tym benzynowych).

W 2006 roku zaprezentowano II generację Citroëna Jumpera. Oprócz nowego wyglądu i wnętrza niewiele się zmieniło-silnik pozostał z przodu umieszczony poprzecznie i napędzał przednie koła. Inżynierom udało się poprawić współczynnik oporu powietrza Cx do 0,31, ładowność podstawowa wzrosła do 1045 kg, a dopuszczalna ładowność największej wersji wzrosłą do 4 ton.

Co ciekawe, tym razem postanowiono całkowicie zrezygnować z jednostek benzynowych, a do wyboru były 3 motory wysokoprężne o mocy 101, 120 i 157 KM, z czego ostatni został zapożyczony od Iveco. Za przeniesienie napędu odpowiadała 5- oraz 6-biegowa skrzynia manualna lub 6-biegowy automat.

W 2014 roku zaprezentowano już III generację Jumpera. Występują w 4 różnych wariantach długościowych i mają od 8 do 17 m³ pojemności. Pod maską ponownie znalazły się wyłącznie jednostki wysokoprężne HDI o mocy 110 ,130 i 150 KM. Podstawowa wersja wyposażeniowa nie rozpieszcza, lecz za dodatkową opłatą można zamówić takie rzeczy jak asystenta zjazdu ze wzniesienia, kamerę cofania czy dotykowy ekran.

Jego głównymi rywalami są m.in. Ford Transit, Mercedes Sprinter oraz Volkswagen Crafter.

Citroen Jumper - generacje

Citroen Jumper - powiązane artykuły