Wybierz samochód

Dodge Avenger

Dodge Avenger

Dodge Avenger to samochód osobowy produkowany przez amerykański koncern motoryzacyjny. Nazwa ta została w historii marka wykorzystana dwukrotnie. Pierwszy Dodge Avenger pojawił się w 1995 i był 2-drzwiowym coupe opracowanym we współpracy z Mitsubishi, przez co konstrukcyjnie był powiązany z modelem Eclipse.

Do jego napędu służył 2-litrowy silnik 4-cylindrowy oraz 2,5-litrowa jednostka V6. Pierwszy z nich rozwijał 142 KM, a drugi początkowo 156, aby rok po rozpoczęciu produkcji zyskać dodatkowe 10 KM. Moc kierowana była na przednią o za pomocą 4-stopniowego automatu lub 5-biegowej skrzyni manualnej.

Avenger zniknął z rynku w 2000 roku aby wrócić do sprzedaży 7 lat później w całkowicie zmienionej formie. Nowy Avenger był 4-drzwiowym sedanem, jednak co ciekawe, również został on zaprojektowany przy współpracy z Mitsubishi. W Avengerze można dopatrzeć się wielu podobieństw do równolegle produkowanego Chargera.

Nadwozie Dodge sprawia wrażenie dużego i nieco topornego, lecz wbrew pozorom inżynierom udało się osiągnąć przyzwoity współczynnik oporu powietrza Cx=0,32. W 2010 roku dokonano facelifting, który w dużej mierze objął wnętrze, ale także modernizację przednich oraz tylnych świateł, atrapy chłodnicy oraz zderzaków.

W Europie dostępne były 3 silniki – 2 benzyniaki oraz 1 turbodiesel CRD. W pierwszym przypadku do wyboru była 2- (R4) oraz 2,7-litrowa (V6) jednostka, które generowały kolejno 156 oraz 192 KM. Jeśli chodzi o motor wysokoprężny, 2-litrowa jednostka od Volkswagen (która wbrew skrótowi zasilana była pompowtryskiwaczami) rozwijała 140 KM.

Pozostałe silniki zasilane były benzyną i miały pojemność 2,4 (R4) oraz 3,5 (V6) litra i moc odpowiednio 175 oraz 238 KM. Napęd kierowany był na przednią lub obie osie za pomocą 4- lub 6-stopniowego automatu bądź 5- lub 6-biegowej skrzyni manualnej.

Ze Starego Kontynentu Avenger zniknął w 2011, lecz na rodzimym rynku auto utrzymało się do 2014 roku. Następca Dodge'a Avenger nie został przewidziany.

Dodge Avenger - generacje

Volkswagen Arteon 2.0 TSI DSG 4Motion – „gran turismo dla ludu”

Dodge Avenger I (1995 - 2000)

Dodge Avenger - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!