Wybierz samochód

Dodge Caliber

Dodge Caliber

Dodge Caliber to kompaktowy samochód osobowy produkowany przez koncern DaimlerChrysler. Auto zadebiutowało w 2006 roku zastępując model Neon i było pierwszym modele Dodge'a, który był oferowany w Polsce.

Konstrukcyjnie Caliber bazuje na płycie podłogowej GS, która została opracowana wspólnie z Mitsubishi. 5-drzwiowy hatchback swoją bryłą nieco przypominał skurczonego SUV-a, bowiem odnosiło się wrażenie, iż duże nadwozie ma nieco podniesione zawieszenie. Mimo sporych rozmiarów zewnętrznych, pasażerowie mogą czuć się rozczarowani przestronnością wewnątrz. W II rzędzie nie ma zbyt wiele miejsca, a co więcej, bagażnik ma zaledwie 352 litry pojemności.

W 2009 roku dokonano drobnego facecliftingu, który polegał na modyfikacji wnętrza oraz modernizacji gamy jednostek napędowych. O ile w Polsce ilość dostępnych jednostek napędowych była mocno ograniczona, to auto na innych rynkach miało bogaty wybór silników.

Na naszym rynku Caliber występował z 156-konnym, 2-litrowym benzyniakiem oraz z 2-litrowym turbodieslem (140 KM) o oznaczeniu CRD, jednak wbrew sugestii oznaczenia, silnik zasilany był pompowtryskami, a nie common-railem. Sam motor został zapożyczony od Volkswagena. Oprócz tego, dostępne były jednostki o zapłonie iskrowym o pojemności 1.8 oraz 2.4 litra i mocy kolejno 150 oraz 170 KM.

Drugi z nich występował także w odmianie doładowanej – Caliber nosił wtedy oznaczenie SRT-4. Jednostka rozwijała aż 295 KM. Oprócz tego dostępny był także 2,2-litrowy silnik wysokoprężny generujący 163 KM. Moc kierowana była na przednie lub obie osie za pomocą 5- lub 6-biegowej skrzyni manualnej, bądź bezstopniowej przekładni CVT.

W 2011 roku zakończono produkcję Dodge'a Calibra, a jego następcą został model Dart.

Dodge Caliber - generacje

Dodge Caliber - powiązane artykuły