Wybierz samochód

Dodge Daytona

Dodge Daytona to niewielki, kompaktowy samochód sportowy produkowany przez koncern Chrysler Corporation. Pojazd zadebiutował w 1984 roku i był bliźniaczym modelem Chryslera Lasera – bardziej luksusowej i lepiej wyposażonej wersji. W związku iż Dodge pozycjonowany był niżej w „hierarchii” (a Plymouth najniżej), Dodge otrzymał co prawda gorsze wyposażenie, jednak miał bardziej sportowy charakter. Odpowiednika pod marką Plymouth zabrakło.

Auto wyróżniało się z przodu dosyć głęboko osadzonymi reflektorami w postaci podwójnych prostokątów, które w 1987 roku zostały zastąpione otwieranymi światłami. Z tego rozwiązania zrezygnowano w 1991 roku, i powrócono do zwykłych świateł przednich, tym razem osadzonych na równi ze zderzakiem (wraz z tym liftingiem do standardowego wyposażenie dołączył ABS oraz poduszka powietrzna dla kierowcy).

Początkowo do napędu służył 2,2-litrowy silnik benzynowy R4 generujący 100 KM, a jego turbodoładowana odmiana – 144 KM. Rok po debiucie mocniejsza odmiana zyskała kolejne 4 KM. W 1986 roku pojawił się nowy, 2,5-litrowy silnik, wciąż 4-cylindrowy. Rozwijał 101 KM. W kolejnych latach pojawiały się doładowane odmiany jednostek 2.2 oraz 2.5 o mocy kolejno 176, 225 oraz 152 KM.

Od 1990 roku dostępny był także wolnossący silnik od Mitsubishi – 3.0 V6 o mocy 143 KM. Za opracowanie zawieszenia do topowych modeli odpowiedzialny był Caroll Shelby. Napęd przenoszony był na przednie koła za pomocą 4-biegowego „automatu” lub 5-stopniowej skrzyni manualnej. W 1993 roku zakończono produkcję Dodge’a Daytona.

Dodge Daytona - generacje

Dodge Daytona - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!