Wybierz samochód

Ford Escape

Ford Escape

Ford Escape jest samochodem sportowo-użytkowym produkowanym przez koncern Forda. Auto jest przeznaczone głównie na rynek amerykański, a w Europie był znany na początku XXI wieku jako Maverick.

I generacja Escape powstała w 2000 roku. Przy konstruowaniu auta wykorzystano współpracę marki z Mazdą, której bliźniaczy model o nazwie Tribute wszedł do sprzedaży w tym samym roku. Auto natychmiast zdobyło ogromną popularność na rodzimym rynku i jest jednym z najpopularniejszych SUV-ów.

Podstawową jednostką był 4-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 2 litrów i mocy 129 KM, który został w 2004 roku zastąpiony większym, 155-konnym motorem o pojemności 2,3 litra. Oprócz tego, w tymże roku wprowadzona została także wersja hybrydowa. Z kolei najmocniejszą jednostką była 3-litrowa, widlasta „szóstka” o mocy 203 KM. Moment obrotowy mógł być przenoszony zarówna na przednią, jak i na obie osie. W 2006 roku z okazji faceliftingu, zmianom uległ zderzak, grill i reflektory. Wnętrze również poddano modernizacji i największą zmianą było przeniesienie drążka zmiany biegów z kolumny kierowniczej, do tunelu środkowego między kierowcą a pasażerem.

II generacja Forda Escape pojawiła się w 2007 roku. Od tego momentu auto było bardzo podobne do innych SUV-ów Forda. Gama jednostek napędowych nie uległa zmianie. 5-biegową skrzynię manualną można było zamówić tylko z mniejszym, 2,3-litrowym silnikiem, a automat o 4 przełożeniach – z dowolną jednostką.

III generacja SUV-a Forda z 2013 roku była amerykańskim odpowiednikiem europejskiego modelu Kuga. Auto ma ciekawą, agresywną stylistykę, a wnętrze jet przestronne i dobrze wykonane. Podobnie jak europejska wersja, bagażnik Escape'a ma 481 litrów pojemności, a po złożeniu tylnej kanapy, nawet 1653 litry.

Pod maską znalazły się niewielkie, jak na amerykańskie realia silniki benzynowe – doładowane jednostki EcoBoost o pojemności 1,6 lub 2 litry i mocy odpowiednio 180 i 243 KM, oraz 2,5-litrowy Duratec osiągający 170 KM. Moment obrotowy mógł być przenoszony na przednie koła, bądź za dopłatą na obie osie.

Ford Escape - generacje

Ford Escape - powiązane artykuły

Katalog Samochodów Auto Świat