Ponadto Ford poinformował, że do roku 2020 wprowadzi na światowe rynki ponad 12 nowych modeli o wysokich osiągach w ramach planu zakładającego opracowanie większej liczby samochodów sportowych, podzespołów i akcesoriów. Nowe produkty będą w krótszym czasie dostarczane klientom przez nowy, globalny zespół Ford Performance.

„Ford pozostaje wierny osiągom i dąży do przekraczania kolejnych granic poprzez wprowadzanie innowacji,” powiedział Nair. „Zespół Ford Performance łączy elementy ze świata wyścigów, samochodów sportowych i podzespołów, aby w krótszym czasie wprowadzić na rynek nowe produkty i akcesoria, spełniając tym samym potrzeby klientów z całego świata, zarówno pod kątem osiągów na torze, jak i właściwości jezdnych na publicznych drogach.”

Focus RS, którego obecna generacja pojawiła się w Europie w 2009 roku, bazuje na doświadczeniu firmy zdobywanym od 1968 roku, kiedy na rynku zadebiutował pierwszy Ford RS.

„Znaczek RS świadczy o tym, że samochód jest bezkompromisowym autem dającym przyjemność z prowadzenia, a także oferującym doskonałe osiągi na torze i świetne właściwości jezdne w codziennej eksploatacji,” dodał Nair.

Doskonałe osiągi takich modeli, jak Ford Fiesta ST czy Ford Focus ST to zasługa wielokrotnie nagradzanej jednostki z rodziny EcoBoost. Od czasu jej wprowadzenia na rynek w 2009 roku, Ford wyprodukował na całym świecie ponad 2 miliony silników EcoBoost.

Team o nazwie Ford Performance, stworzony z połączenia światowych zespołów Team RS, Ford SVT oraz Ford Racing, będzie pełnił funkcję laboratorium innowacji oraz oddziału testowego, w którym będą powstawać unikatowe samochody sportowe, jak również podzespoły i akcesoria.

Specjaliści z Ford Performance będą opracowywać nowe samochody na torach testowych na całym świecie, jak również w globalnych centrach technologicznych Forda oraz w nowym centrum technologicznym w Charlotte w Karolinie Północnej. Ten nowoczesny obiekt pomoże zespołowi w opracowaniu innowacyjnych rozwiązań oraz zaawansowanych narzędzi, które znajdą się zarówno w samochodach sportowych, jak i drogowych.

Na czele zespołu stanie Dave Pericak, który objął funkcję dyrektora Global Ford Performance.