Wybierz samochód

Honda City

Honda City to niewielki miejski sedan należący do segmentu B. I generacja powstała już w 1981 roku, choć w Europie auto jest dostępne dopiero od 2002 roku, bo pierwsza odmiana była znana pod nazwą Jazz.

Co ciekawe nie był to 4-drzwiowy sedan, lecz jako 3-drzwiowy hatchback (później dostępne było 2-drzwiowe cabrio). Auto wyróżniało się sporymi, okrągłymi reflektorami i niewielkimi rozmiarami – ważyło zaledwie ok. 700 kg w zależności od wersji. Pod maską znajdował się niewielki, 1,2-litrowy silnik o mocy 67 KM, a gdy w 1982 roku zadebiutowała odmiana Turbo, dysponował on mocą 100 KM.

W 1986 roku na rynku pojawiła się II generacja Hondy City. Nadwozie wyraźnie różniło się od poprzednika i odrobinę też urosło. Auto mogło pomieścić 4 osoby, lecz wymiary nie pozwalały by pasażerowie na tylnej kanapie podróżowali w komfortowych warunkach. Tym razem, oprócz 1,2-litrowej jednostki wzmocnionej do 76 KM dostępny był także 1,3-litrowy silnik o mocy 82 KM. Przednie koła były napędzane za pośrednictwem 4-biegowego automatu bądź skrzyni manualnej o 5 przełożeniach.

W 1994 roku zakończyła się produkcja II generacji City a jej następcą była Honda Logo. Odmiana Hondy City jaka jest nam znana powstała w 1996 roku jako III generacja. 4-drzwiowy sedan był jednak w sprzedaży wyłącznie na rynku azjatyckim. Pod jego maską mogły pracować 2 benzyniaki – mniejszy o pojemności 1,3 litra i mocy 90 KM; większy o pojemności 1,5 litra i mocy 100 KM. Jednostki mogły współpracować z 4-stopniowym automatem lub 5-biegową skrzynią manualną, przekazując swój moment obrotowy na przednią oś. W 2000 roku przeprowadzono facelifting auta.

W 2002 roku zadebiutowała IV generacja Hondy City i tym razem była ona oferowana również w Europie. Nadwozie w stosunku do poprzedniczki uległo nieznacznemu powiększeniu oraz nabrało bardziej okrągłych kształtów. Standardowe wyposażenie co prawda nie obejmowało m.in. klimatyzacji, ale było w zupełności zadowalające. W przeciwieństwie do 3-drzwiowego City z lat 80. i 90. auto zostało przewidziane na 5 osób, a pasażerowie na tylnej kanapie nie będą ściśnięci jak sardynki. Z kolei bagażnik miał imponujące 500 litrów pojemności.

Pod maską wciąż brakowało diesli, a na Starym Kontynencie dostępny był jedynie 1,4-litrowy silnik o mocy 83 KM. Na innych rynkach do wyboru były jeszcze jednostki 1.5 i 1.3 o mocy odpowiednio 105 i 95 KM. Napęd odbywał się na przednie koła za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni manualnej lub bezstopniowej przekładni CVT.

W 2005 roku auto przeszło facelifting a po 3 latach na rynku pojawiła się V generacja miejskiej Hondy. Została ona zbudowana na płycie podłogowej z której korzystał Jazz. Nadwozie zyskało na atrakcyjności i nowoczesnym wyglądzie, a rozstaw osi zwiększono o 10 cm. Tym razem podstawowe wyposażenie było lepsze niż w poprzedniej generacji i obejmowało m.in. automatyczną klimatyzację, elektrycznie sterowane szyby czy 6 poduszek powietrznych.

Po raz kolejny w Europie dostępny był jedynie 1,4-litrowy silnik. Jednostka i-VTEC miała 100 KM, a na innych rynkach dostępne były jeszcze benzyniaki o pojemności 1,5 litra i mocy 115 KM, a w Chinach także 1,8 litra rozwijający 140 KM. Jednostki współpracowały z 5-biegowym manualem lub 5-stopniowym automatem i przenosiły moc na przednie koła.

W 2011 roku przeprowadzono facelifting, a 2 lata później do produkcji wprowadzono VI generację City. Podobnie jak poprzedniczka, auto bazowało na mniejszym modelu City 4. generacji. Nadwozie bardzo upodobniło się do innych modeli japońskiej marki i ma bardzo nowoczesny wygląd. Pod maską znalazł się jeden benzyniak o pojemności 1,5 litra i mocy 120 KM.

Oprócz tego w 2014 roku zaprezentowano wersję hybrydową miejskiej Hondy. Silnik spalinowy (pracujący w cyklu Atkinsona) 1.5 o mocy 110 KM współpracuje z silnikiem elektrycznym rozwijającym 29,5 KM. Przednie koła są napędza za pośrednictwem 7-stopniowej skrzyni dwusprzęgłowej.

Głównymi rywalami Hondy City są m.in. Peugeot 301, Dacia Logan i Fiat Linea.

Honda City - generacje

Auto elektryczne czy hybrydowe? Sprawdzamy wady i zalety wybranych napędów

Honda City I (1981 - 1986)

Auto elektryczne czy hybrydowe? Sprawdzamy wady i zalety wybranych napędów

Honda City II (1986 - 1994)

Auto elektryczne czy hybrydowe? Sprawdzamy wady i zalety wybranych napędów

Honda City III (1996 - 2002)

Auto elektryczne czy hybrydowe? Sprawdzamy wady i zalety wybranych napędów

Honda City VI (2013 - )

Honda City - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!