Wybierz samochód

Jaguar XK8

Jaguar XK8 to sportowy samochód osobowy typu GT produkowany przez brytyjską firmę motoryzacyjną. Auto zadebiutowało w 1996 roku jako następcą modelu XJS. Pojazd w żadnym stopniu nie przypominał swojego poprzednika. XK8, o wewnętrznym oznaczeniu X100, odziedziczyło część swojej nazwy „XK” po legendarnych modelach marki, natomiast liczba „8” oznaczała liczbę cylindrów.

Jaguar XK8 od początku oferowany był jako 2-drzwiowe coupe lub cabrio, a obie wersje wyglądały bardzo atrakcyjnie. Linia nadwozia była mocno wydłużona, a zwężenia na końcach nawiązywały do kształtu jachtów. Wnętrze obfitowało w drewno, skórę oraz ekskluzywne wyposażenie. Pojazd miał układ siedzeń 2+2, więc na tylnych siedzeniach powinny podróżować jedynie dzieci. Do napędu służył wolnossący silnik V8 o pojemności 4 litrów, który generował 284 KM.

W 1998 roku jednostka została wyposażona w kompresor, dzięki czemu moc wzrosła do 363 KM (doładowana wersja nosiła oznaczenie XKR). W 2002 roku, silnik został rozwiercony do 4.2 litra objętości skokowej, dzięki czemu jego wolnossąca odmiana zyskała 14 KM, a doładowana – 32 KM. Przy okazji modernizacji jednostki napędowej, zamieniono 5-stopniowy automat, na skrzynię o 6 przełożeniach. Napęd przekazywany był na tylną oś.

W 2005 roku zakończono produkcję Jaguara XK8/XKR (X100), a jego następcą został model XK (X150).

Jaguar XK8 - generacje

Jaguar XK8 - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!