Wybierz samochód

Lancia Flavia

Lancia Flavia to samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez włoską markę. Auto zadebiutowało w 1960 roku i było jednym z ostatnich modeli wyprodukowanych przez Lancię przed przejęciem firmę przez Fiata. Oprócz tego, Flavia była też pierwszym włoskim samochodem produkowanym seryjnie, z napędem na przednią oś oraz z hamulcami tarczowymi na wszystkich kołach.

Początkowo dostępny był jedynie 4-drzwiowy sedan Berlina, jednak do oferty szybko dołączył 2-drzwiowy Coupe (które powstało na skróconej płycie podłogowej Berliny), którego nadwozie opracowała Pininfarina. Poza tym, w sprzedaży było także drugie coupe o nazwie Flavia Sport, za którego stylistykę odpowiadał Zagato. Dodatkowo, na bazie Coupe, od 1962 roku produkowane było także bardzo eleganckie i stylowe Cabrio.

W 1967 roku Lancia przeprowadziła zmiany w Flavii. Dużą modernizację przeszło nadwozie – zmieniony został pas przedni oraz maska, a także kompletne wnętrze. Początkowo do napędu służyły gaźnikowe silniki o przeciwsobnym układzie cylindrów (4-cylindrowy boxer) o pojemności 1.5 lub 1.8 litra, generujące kolejno mniejszy - 76 lub 78 w wersji z pojedynczym gaźnikiem oraz 90 lub 105 w wersji z podwójnym gaźnikiem i większy 92 dla gaźnika i 105 w wersji Iniezione (z elektronicznym wtryskiem paliwa).

Po modernizacji wprowadzono jeszcze gaźnikową jednostkę o pojemności 2 litrów, która rozwijała 115 lub 125 KM. Moc przekazywana była na koła za pomocą 4-biegowej skrzyni manualnej. W 1970 roku, krótko po przejęciu Lancii przez Fiata, produkcja Flavii została wstrzymana, a jej następcą został model 2000.

Lancia Flavia - generacje

Honda Civic 1.5 VTEC Turbo kontra Mazda 3 2.0 Skyactiv-X - są lepsze, niż myślisz!

Lancia Flavia (1961 - 1971)

Lancia Flavia - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!