Wybierz samochód

McLaren P1

McLaren P1 to hybrydowy supersamochód produkowany przez brytyjskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne. Auto zaprezentowane zostało w 2012 roku, a jego produkcja ruszyła rok później. P1 miał być technologicznym następcą legendarnego modelu F1. Jego nazwa pochodzi o "Position One", czyli pierwszego miejsca.

McLaren P1 w gamie modelowej stawiany jest nad modelem MP4-12C, do którego jednak nieco nawiązuje stylistycznie. 2-drzwiowe nadwozie P1 jest bardzo charakterystyczne - z przodu występują reflektory w kształcie bumerangu, nawiązujące do loga firmy. Boczna linia obfituje w liczne wloty powietrza i przetłoczenia, natomiast tył auta przypomina statek kosmiczny. Ogromne tylne skrzydło służy nie tylko jako generator siły dociskowej przy wysokich prędkościach, lecz także jako hamulec aerodynamiczny.

Pod nim znajduje się ogromny wlot powietrza, pośrodku którego znajduje się sporej wielkości końcówka układu wydechowego. Ów wlot otoczony jest w górnej części LED-owym paskiem, który spełnia rolę tylnych świateł. Oprócz tego, z tyłu rzuca się w oczy także pokaźny dyfuzor. McLaren P1 korzysta z monocoque'a z włókna węglowego. Ciasne, 2-osobowe wnętrze jest neico surowsze niż w MP4-12C, lecz zostało stworzone w celu szybkiej, a nie wygodnej jazdy. Zaoszczędzono nawet na skórzanym wykończeniu na rzecz alcantary i włókna węglowego, aby zaoszczedzić na masie.

Aby zapewnić odpowiednie ustawienia jazdy, zawieszenie ma regulowaną siłę tłumienia, a układ hamulcowy składa się z ceramicznych tarcz. Wszystkie oszczędności masy spowodowały, iż P1 waży zaledwie nieco ponad 1,5 tony. Najważniejsze jednak, umieszczone zostało centralnie - 3,8-litrowa, podwójnie doładowana V8-ka o kącie rozwarcia rzędów wynoszącym 90 stopni generuje 737 KM. Wspomagana jest ona, przez 179-konny silnik elektryczny, którego akumulatory usytuowano tuż za siedzeniami. Łączna moc układu wynosi 916 KM, co pozwala osiągnąc "setkę" w 2,8 sekundy.

Dodatkowo P1 wyposażony jest w układ KERS, który pozwala odzyskiwać energię z hamowania i wykorzystać ją podczas przyspieszania. Możliwa jest także wyłączna jazda na silniku elektrycznym - wtedy zasięg wynosi 20 km. Prędkość maksymalna szacowana jest na ponad 370 km/h, jednak została ona elektronicznie ograniczona do 350 km/h.

W 2015 roku, po wyprodukowaniu 375 sztuk McLarena P1, jego produkcja została zakończona.

McLaren P1 - generacje

Tanie auto na dojazdy do pracy! Sprawdzamy, co warto kupić za 3-5 tys. zł

McLaren P1 I (2013 - 2015)

McLaren P1 - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!