Wybierz samochód

Mercedes SLR McLaren

Mercedes-Benz SLR McLaren to supersamochód segmentu GT produkowany przez concern DaimlerAG. Auto pojawiło się na rynku w 2003 roku, jako długo oczekiwany następca modelu 300 SLR z lat 50. Rozwinięcie skrótu „SLR” oznacza „Sport, Leicht, Rennsport”, co w tłumaczeniu znaczy „Sportowy, lekki, wyścigowy”.

SLR jest wspólnym dziełem Mercedesa i brytysjkiego McLarena, który ówcześnie jeszcze (do 2014 roku) miał udziały w DaimlerAG. Jego produkcja odbywała się w Woking w Wielkiej Brytanii. Mercedes McLaren SLR powstał jako swego rodzaju hołd dla legendarnej wyścigówki 300 SLR, bazującej na równie legendarnym 300 SL Gullwing. Początkowo SLR dostępny był jedynie jako 2-drzwiowy coupe, lecz od 2007 roku do oferty dołączył także 2-drzwiowy roadster.

Opływowa karoseria została wykonana z włókna węglowego, a stylistyka nadwozia silnie nawiązuje do poprzednika. Znajdziemy tu liczne wloty powietrza, „skrzela”, charakterystycznie otwierane do góry drzwi oraz końcówki wydechu znajdujące się tuż za przednimi kołami. Z tyłu znajdziemy zespolony z klapą bagażnika spojler, który nie tylko wysuwa się powyżej 95 km/h, lecz także służy jako hamulec aerodynamiczny przy ostrym hamowaniu. O jego skuteczność dbają także ceramiczno-kompozytowe tarcze hamulcowe z 8-tłoczkowymi zaciskami. Wnętrze jest dosyć ciasne, a większość przycisków zaadaptowano ze „zwykłych” modeli Mercedesa. W przeciwieństwie do innych super aut, bagażnik w Mercedesie SLR McLaren nie jest bezużyteczny – ma 272 litrów pojemności.

Sercem SLR-a jest 5,4-litrowa V8-ka wspomagana sprężarką Roosta, generująca 626 KM. W 2006 roku pojawiła się specjalna edycja SLR-a – 722 Edition, który miał być hołdem dla pojazdu, którym Stirling Moss wraz z Dennisem Jenkinsonem wygrali wyścig Mille Miglia w 1955 roku. Liczba jest nawiązaniem do numeru startowego Mossa i Jenkinsona. SLR 722 Edition choć zewnątrz różnił się różnymi smaczkami od zwykłego SLR-a, to w rzeczywistości zmieniono w nim ok. 300 elementów, także mechanicznych. Jednostka napędowa została podkręcona do 650 KM. Występował on zarówno jako coupe jak i roadster, po 150 egzemplarzy każdy.

Moc kierowana była na tylne koła za pomocą 5-biegowej skrzyni automatycznej. W 2009 roku zakończono produkcję Mercedesa SLR McLaren, a jego następcą został model SLS.

Mercedes SLR McLaren - generacje

Ford Focus, Mazda 3 i Volkswagen Jetta – trzy sedany z  benzyniakiem. Którego wybrać?

Mercedes SLR McLaren (2003 - 2010)

Mercedes SLR McLaren - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!