Wybierz samochód

Porsche 968

Ikona samochodu

Porsche 968 to sportowy samochód osobowy produkowany przez niemiecki koncern motoryzacyjny. Auto pojawiło się w salonach w 1991 roku jako następca modelu 944. Był to ówcześnie najtańszy dostępny samochód w gamie Porsche.

Początkowy los 968 był podobny jak w przypadku wcześniejszych „budżetowych” Porsche – popyt nie był zbyt duży, a fani marki nie uznawali ich jako prawdziwych aut marki ze Stuttgartu. 968-ka nawiązywała stylistycznie do większego brata – 928. Jednak nadwozie tego pierwszego było bardziej krępe i rozbudowane. Z przodu znajdowały się charakterystyczny, okrągłe reflektory, natomiast tył wieńczyły szerokie błotniki, płaski tylny pas z prostokątnymi światłami oraz niewielki spojler mocowany do szklanej klapy bagażnika.

Obok 2-drzwiowego coupe dostępny był także 2-drzwiowy kabriolet. 968-ka była autem typu 2+2, jednak na tylnych fotelach podróżować mogły co najwyżej zakupy lub dzieci. Stosunkowo niską cenę auta (ówcześnie 90 000 marek) udało się osiągnąć dzięki użyciu nieco niższej jakości materiałów, 4-cylindrowych silników oraz bardziej dostępnych podzespołów. Tym samym pod przednią maską pracować mogła 4-cylindrowa jednostka benzynowa o pojemności 3 litrów generująca 240 KM. Mocniejsza odmiana – 968 Turbo S, dysponowała już turbodoładowanym silnikiem o mocy 305 KM. Niestety pojazd powstał w liczbie zaledwie… 16 egzemplarzy.

W zależności od wersji do wyboru była 6-biegowa skrzynia manualna oraz 4-stopniowy automat Tiptronic, który niestety mocno obniżał osiągi auta. Moc kierowana była na tylną oś. Mimo świetnego prowadzenia (układ transaxle), przyzwoitych osiągów (968 była tylko o 1,2 sekundy wolniejsza do 100 km/h oraz miała o 15 km/h niższą prędkość maksymalną w stosunku do ówczesnej „zwykłej” 911-ki) oraz przystępnej ceny, 968 nie zdobyła oczekiwanej popularności, przez co już w 1995 roku po wyprodukowaniu nieco ponad 12 tyś. Egzemplarzy zakończono produkcję modelu. Jego następcą w wersji otwartej był 986 Boxster, a w wersji zamkniętej doczekał się dopiero w 2006 roku w postaci modelu Cayman.

Porsche 968 - generacje

Porsche 968 - powiązane artykuły