Fachowe poprawki najbardziej przydadzą się nowym urządzeniom CB, bo w przeciwieństwie do starszych modeli jest to zwykle wielkoseryjna masówka. W przypadku tańszych, amatorskich urządzeń nie ma mowy o tym, żeby w fabryce ktokolwiek dokładnie sprawdził czy dostroił radio – wystarczy, żeby jako tako działało.

Do tego dochodzą efekty oszczędności, na które producenci decydują się przy wytwarzaniu CB Radia. Na szczęście w wielu modelach takie niedoróbki można stosunkowo łatwo usunąć, a efekty drobnych modyfikacji są naprawdę wyraźnie zauważalne dla użytkownika.

Często usługę „dopieszczenia” radia CB oferują sprzedawcy sprzętu, niekiedy za symboliczną opłatą. Później trzeba zapłacić za to więcej – koszt poprawienia radia zwykle waha się w granicach od 40 do 250 zł, w zależności od ilości modyfikacji oraz typu przerabianego sprzętu.

Radio CB - dostrajanie częstotliwości

Radia CB sprowadzane do Polski bardzo często wymagają przestrojenia. Wynika to z tego, że w naszym kraju radia – jak to określają fachowcy – działają „w zerach”, a w wielu innych krajach – „w piątkach”.

W Polsce kanał 20 ma np. częstotliwość 27,200 MHz, a np. w Niemczech – 27,205 MHz, ponieważ inaczej podzielony jest raster częstotliwości. Jeśli radio CB nadaje (lub odbiera) w niewłaściwym standardzie, to komunikaty mogą być słyszalne, ale będą bardzo niewyraźne lub zniekształcone, skróci się też zasięg łączności.

Co do przestrajania – często jest ono wykonywane byle jak i radio CB pracuje między „piątkami” a „zerami” – to bardzo częsta przypadłość tanich urządzeń. Ustalenie i skorygowanie częstotliwości to pierwszy zabieg, który warto wykonać – często już po, poprawa w komforcie korzystania z urządzenia jest ogromna.

Uwaga! Nawet jeśli mamy CB radio „multistandardowe”, czyli z możliwością przełączania między „zerami” a „piątkami”, to i tak warto poprosić w serwisie o sprawdzenie, czy jest ono właściwie zestrojone.

Radio CB - poprawianie czułości

Większość odbiorników daje możliwość podwyższenia czułości, tak żeby radio CB zbierało więcej sygnału. Fabrycznie czułość ustawiana jest zwykle na średnim poziomie, bo im czulsze radio, tym bardziej uciążliwe mogą się okazać szumy i zakłócenia.

Dlatego samo podwyższenie czułości zwykle przynosi efekt odwrotny do oczekiwanego – wprawdzie słabe sygnały stają się lepiej słyszane, ale trudniej je wyłowić spośród ogólnego jazgotu wydobywającego się z radia.

Dopiero po zastosowaniu np. lepszych filtrów przeciwzakłóceniowych oraz filtra tzw. pośredniej częstotliwości polepszy się odbiór.

Warto jednak pamiętać, że dla jakości odbioru olbrzymie znaczenie ma antena. Jeśli będzie to krótki „kikutek” o niskiej skuteczności, to nawet najczulszy odbiornik niewiele da.

Zasada jest prosta – im dłuższa antena, tym łatwiej uzyskać dobre efekty. Krótkie anteny, żeby były skuteczne, muszą mieć skomplikowaną konstrukcję. Trzeba też pamiętać o tym, by dostroić antenę do konkretnego samochodu.

Radio CB - poprawa selektywności odbiornika, wymiana filtrów

Dzięki stosunkowo prostej modyfikacji można w wielu CB radiach sprawić, że odbiór stanie się znacznie czystszy. Należy w tym celu wymienić filtr tzw. pośredniej częstotliwości. Przy tej przeróbce chodzi o to, żeby na konkretnym kanale radio odbierało jak najmniej zakłóceń pochodzących z sąsiednich kanałów.

Stosując tzw. węższy filtr, czyli taki, który skuteczniej odcina sygnały nadawane na innych częstotliwościach niż właściwa dla danego kanału, ryzykujemy jednak tym, że przestaniemy słyszeć komunikaty nadawane z kiepskich lub źle zestrojonych urządzeń, których na naszych drogach nie brakuje.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że kierowcy ciężarówek, którzy są najlepszym źródłem wiarygodnych informacji drogowych, z reguły dbają o to, by mieć sprawne, dobrej jakości radia CB.

Producenci celowo stosują „szerokie filtry”, bo zapewniają one większą tolerancję dla błędów w zestrojeniu sprzętu. Filtrów pośredniej częstotliwości nie należy mylić z filtrami przeciwzakłóceniowymi, montowanymi na obwodzie zasilania.

Radio CB - więcej mocy

Radia CB używane bez pozwoleń nie mogą mieć mocy wyższej niż 4 waty. Podniesienie mocy nie jest trudne, wystarczy wymienić tranzystor końcówki mocy. Niewielkie podwyższenie mocy nieznacznie zwiększy zasięg radia.

Jednak używanie radia o znacznie wyższej mocy też nie ma sensu – co z tego, że nasze pytania będzie słychać dalej, jeśli my nie usłyszymy odpowiedzi od innych kierowców. Lepszym rozwiązaniem jest np. zastosowanie mikrofonu ze wzmocnieniem, który poprawi tzw. modulację.

Radio CB - zdaniem eksprerta

Radio CB zestrojone w precyzyjny sposób i na specjalistycznych przyrządach ma szansę osiągnąć lepsze parametry w stosunku do modeli fabrycznych. Modyfikacja CB–radia może polegać na poprawie selektywności i czułości, jak również podniesieniu odporności na silne sygnały oraz na korekcie głębokości modulacji.

Sylwek Perka - ekspert z firmy autoradia.pl