Wybierz samochód

Rover 100

Rover 100 to niewielki miejski samochód osobowy produkowany przez brytyjski koncern MG Rover Group. Auto pojawiło się w 1990 roku, choć debiutem tego nazwać nie można. Auto na rynku było już od początku lat 80. Jednak wtedy sprzedawano je pod marką Austin jako Metro.

W połowie lat 80. Metro było już sprzedawane jako MG, aż do 1990 roku, kiedy to wraz ze zmianą nazwy zmieniono też gruntowne nadwozie. Podzespoły jednak pozostały w większości niezmienione prócz nowej linii silników benzynowych z serii K. 100-ka występowała jako 3- lub 5-drzwiowy hatchback i nie oferowała zbyt dużo miejsca w środku. Z zewnątrz również nie porywała designem, choć była zgrabnym autkiem. Po 4 latach dokonano znów dużych zmian w nadwoziu.

Auto otrzymało bardziej zaokrąglone linie, nowa pas przedni i tylny oraz liczne dodatki. Zmian doczekało się także wnętrze, wyposażenie oraz paleta barw nadwozia. Największym mankamentem miejskiego Rovera była kwestia testów zderzeniowych. Modnie wyglądający Rover 100 prezentował się nowocześnie, jednak zapomniano iż pod stylistyką kryją się rozwiązania jeszcze z lat 70. Podczas testu stwierdzono mocne odkształcenie karoserii, a słupek A niebezpiecznie wpadał do wnętrza kabiny.

Do napędu służyły benzynowe jednostki o pojemności 1.1 (60 KM) oraz 1.4 litra (75, 90 lub 103 KM) oraz diesle 1.4 (53 KM) i 1.5 (57 KM). Moc kierowana była na przednią oś za pośrednictwem 4- lub 5-biegowej skrzyni manualnej bądź 4-stopniowego automatu. W 1998 roku zakończono produkcję Rovera 100, a jego następcą został City Rover.

Rover 100 - generacje

Rover 100 - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!