Wybierz samochód

Rover 75

Rover 75

Rover 75 to brytyjski reprezentant klasy średniej wyższej (segment E). Auto pojawiło się na rynku jako następca dla modeli serii 600 i 800 w 1998 roku. Był to już drugi model wypuszczony przez Rovera po tym, jak markę przejęło BMW.

Choć początkowo 75-tka miała powstać na płycie podłogowej serii 600, to niemieccy szefowie zdecydowali ostatecznie podejść do tematu na poważnie i wyłożyć pieniądze na zaprojektowanie podwozia od nowa. Wyszło to Roverowi na dobre, bowiem 75-ka była bardzo udanym pojazdem. Początkowo dostępna była jedynie jako 4-drzwiowy sedan, jednak już po 2 latach pojawiło się także 5-drzwiowe kombi Tourer.

Nadwozie Rovera 75 przyciąga wzrok i jest bardzo brytyjskie w swej okazałości. Subtelne linie i nieprzesadzona ilość chromowanych elementów podkreślają wyspiarską elegancję. Wnętrze również zostało zaprojektowane w duchu retro, jednak ma ono tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Kształt deski rozdzielczej przywodzi na myśl tą z Jaguara, ale z lat 70. Połączenie drewnianych wstawek i skóry dają poczucie ekskluzywności, jednak cały design prezentuje się nieco groteskowo jak na przełom wieków. Jeśli chodzi o ilość miejsca to nie można na nie narzekać w Roverze. Bagażnik ma 400 lub 432 litry w zależności od nadwozia.

W 2004 roku przeprowadzono facelifting który przyniósł nowe zderzaki, maskę, reflektory a także grill. Oprócz tego do oferty dołączyła najmocniejsza, 4,6-litrowa jednostka V8 z Forda Mustanga – Rover z tym silnikiem występował jako MG ZT. Co ciekawe, zwykła 75-ka miała napęd na przednie koła, zaś wersja z V8-ką przenosiła moc na tylną oś. Pod maską znalazły się benzynowe silniki R4 o pojemności .8 oraz V6 2.0 i 2.5 litra, które dysponowały kolejno mocą 120/150, 150 oraz 177 KM. Oprócz tego dostępne były także jednostki wysokoprężne 2.0 CDT oraz 2.0 CDTi które rozwijały odpowiednio 115 i 131 KM. Do wyboru była 5-biegowa skrzynia manualna lub automatyczna.

Z uwagi na słabą kondycję firmy i kiepskie wyniki sprzedażowe, wraz z ogłoszeniem upadłości przez Rovera zakończono jego produkcję. Wtedy też prawa do produkcja auta kupiła chińska spółka Nanjing Automobile Corporation, która od 2007 roku wypuszcza Rovera 75 jako Roewe 750.

Rover 75 - generacje

Rover 75 - powiązane artykuły