Wybierz samochód

Saturn

Ikona samochodu

Saturn to amerykańska marka samochodów osobowych. Od samego początku „ojcem” Saturna był General Motors, który powołał go do życia w 1985 roku.

Marka powstała aby na amerykańskim rynku stworzyć konkurencję dla miejskich aut niemieckich i japońskich. Co ciekawe, Saturna od innych marek podległych GM odróżniało to, iż nie miały one wiele wspólnego z innymi modelami koncernu. Dzięki temu styliści mogli nieco puścić wodze fantazji.

I tak w 1990 roku powstał model serii S, który występował jako sedan, kombi oraz coupe. Ta ostatnia odmiana, miała nawet w pewny okresie produkcji, tylko po stronie kierowcy niewielkie tylne drzwi otwierane pod wiatr. Takie rozwiązanie zostało zastosowane po raz pierwszy na świecie. Oprócz tego auto zbudowano na przestrzennej ramie, do której przymocowywano plastikowe elementy (przez długi czasu charakteryzowało to modele Saturna).

Model był również eksportowany do Japonii, by robić tam konkurencje rodzimym markom, i co ciekawe, po raz pierwszy w historii amerykańskiej motoryzacji, obok aut z kierownicą po lewej stronie, produkowano także takie z kierownicą po prawej stronie.

Niestety mimo iż auta sprzedawały się stosunkowo dobrze, GM niechętnie wydawało pieniądze na nowatorskie rozwiązania Saturna. Z biegiem czasu zaczęto coraz bardziej utożsamiać go z innymi markami koncernu. Potem pod znaczkiem Saturna zaczęto produkować m.in. różne modele Opla – Vectrę (Aura), GT (Sky) oraz Astrę (pod tą samą nazwą).

Wskutek kryzysu w 2009 roku, gdy GM stanęło na skraju bankructwa, zostało zmuszone zamknąć m.in. właśnie Saturna. Marka przestała oficjalnie istnieć w 2010 roku.

Saturn - modele

Saturn - powiązane artykuły