Wybierz samochód

Suzuki X-90

Suzuki X-90 należy do grona najbardziej nietypowych aut swoich czasów, choć i dziś wywołuje niemałe zamieszanie na drodze. Pojazd ujrzał światło dzienne w 1995 roku jako częściowo nowy projekt. Częściowo, bowiem nie miał on swojego poprzednika, to bazuje na modelu Vitara.

Suzuki X-90 jest jednocześnie SUV-em, kabrioletem, jak i z uwagi na 3-bryłowe nadwozie…sedanem. Przy okazji jest bardzo krótkie (3,7 m) i wysokie (1,56 m). Nad głowami kierowcy i pasażera (ponieważ małe Suzuki pomieści tylko 2 osoby) znajdują się zdejmowane, przeszklone panele dachowe, przedzielone pałąkiem. Nadwozie X-90 jest zgrabne i filigranowe – momentami ciężko uwierzyć w fakt, iż Japończykom udało się upchnąć tyle auta na tak małej powierzchni. A to wszystko w czasach, gdy w samochodach Suzuki (i nie tylko) dominowały kanciaste i prostopadłe kształty.

X-90 przypomina nieco mydelniczkę swoją „figurą”. Pod niepozornym nadwoziem znajduje się w pełni gotowa do działania terenówka. Karoserię osadzono na solidnej ramie, a dodatkowo X-90 wyposażony jest w dołączany napęd na przednią oś (tryb szosowy zakłada napęd na tył) oraz w reduktor. Wszystkie te dodatki sprawiają, iż pozornie drobny i lekki SUV waży aż 1,1 tony. Aby nadać mu jeszcze bardziej terenowego charakteru, przy progach oraz na grillu montowano dodatkowe relingi. Największą wadą był jednak stosunkowo niewielki prześwit.

Do napędu służył jedynie 97-konny benzyniak 1.6, który kiepsko radził sobie z napędzaniem małego Suzuki – przyspieszenie do „setki” na poziomie 14-15 sekund i Vmax=150 km/h nie są wynikiem godnym pochwały, lecz z drugiej strony nie na autostrady został X-90 stworzony. Odważny eksperyment Suzuki nie został zbyt ciepło przyjęty i już w 1997 roku zakończono jego produkcję, po wypuszczeniu ok. 7000 egzemplarzy.

Suzuki X-90 - generacje

Suzuki X-90 - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!