Wybierz samochód

Volkswagen New Beetle

Ikona samochodu

Volkswagen New Beetle był pierwszym autem, który rozpoczął trend na tworzenie nowych aut w styu retro. Zadebiutował w 1997 roku i był następcą Garbusa, który znany jest niemal na całym świecie. Podczas początków prac, robiono badania jak powinien wyglądać następca legendy. Po pokazaniu pierwszych szkiców i modeli, publika była zachwycona i usatysfakcjonowana. Produkcyjna odmiana bazowała na prototypie z 1994 roku – Concept One. Volkswagen New Beetle miał w maksymalny możliwy sposób nawiązywać do swojego poprzednika – 3-drzwiowe nadwozie miało takie same, obłe i krągłe kształty – wybrzuszoną maskę silnika i kabinę, uwypuklone błotniki oraz nieco spłaszczoną klapę bagażnika.

Poza tym nawiązaniem były także znacznie wystające osłony progów. We wnętrzu również starano się zachować jak najwięcej nawiązań – okrągły prędkościomierz, siatki na drobne rzeczy przy drzwiach czy popularny wazonik na kwiatek na desce rozdzielczej. W 1999 roku New Beetle zdobył tytuł North American Car of the Year. 4 lata później na rynku pojawiła się także odmiana cabrio. Ku rozczarowaniu wielu, New Beetle nie zachował silnika z tyłu z oczywistych względów – koszty. Volkswagen nie dysponował funduszami do zaprojektowania nowej płyty podłogowej specjalnie dla New Beetle’a, dlatego wzięto tą, której użyto m.in. w Golfie czy Skodzie Octavii, od których pochodziło również wiele innych podzespołów.

W 2005 roku dokonano faceliftingu, który polegał na zmianie reflektorów, tylnych lamp, linii tylnej części karoserii oraz zderzaków. W 2001 roku pojawiła się topowa odmiana New Beetle’a – RSi. Wyróżniał się on ospojlerowaniem z wyścigowej odmiany Cup, utwardzonym i obniżonym zawieszeniem, poszerzonym rozstawem kół, sportowymi fotelami i kierownicą oraz przede wszystkim 3,2-litrową jednostką VR6 generującą 224 KM. Auto miało napęd na 4 koła (4Motion) i 6-biegową skrzynie manualną.

W pozostałych modelach do wyboru były jednostki benzynowe 1.4 75 KM, 1.6 100 KM, 1.8 T 150/180 KM, 2.0 115 KM, 2.3 VR5 170 KM oraz 2.5 R5 150 KM. Z silników wysokoprężnych, New Beetle mógł być wyposażony w niezniszczalne 1.9 TDI generujące 90, 100 lub 105 KM. Moc kierowana była na przednie koła za pomocą 4- lub 5-biegowej skrzyni automatycznej bądź 5-stopniowej przekładni manualnej.

W 2010 roku zakończono produkcję, a jego następcą został kontynuujący tradycję retro-modeli Beetle.

Volkswagen New Beetle - generacje

Volkswagen New Beetle - powiązane artykuły

Katalog Samochodów Auto Świat