Aby zostać zakwalifikowanym do tego konkursu, samochody musiały zostać po raz pierwszy zaprezentowane na tegorocznych targach. Drugim wymogiem była cena, która nie mogła przekraczać 60 tysięcy franków szwajcarskich, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę o wysokości około 145 tysięcy złotych.

Jest to drugi tego typu tytuł dla samochodu wypuszczonego przez koncern Fiat. W 1995 roku tytuł zdobył model Barchetta. Nagroda była prezentowana przez Luca Arganda, prezesa targów w Genewie, na stoisku Alfa Romeo, gdzie została odebrana przez Antonio Baravalle.

Menedżer marki Alfa Romeo stwierdził, że jest to bardzo ważna nagroda dla koncernu, gdyż przypomina o intencjach istnienia na rynku samochodów z rozkładanym dachem. Nawiązał do historii firmy, przypominając o flagowych niegdyś modelach takich jak Giulietta Spider w latach 50`tych aż po Spidera wypuszczonego w 90`tych. Do dziś Alfa Romeo utrzymuje rasowy charakter, samochodu sportowego naładowanego najnowocześniejszymi technologiami.

Pochodzący od świeżo wydanego modelu Brera coupe, nowy Spider to pojazd dwuosobowy o doskonałych wymiarach. Dzięki użyciu wysokiej jakości materiałów, pasażer może naprawdę poczuć się bardzo komfortowo. Dwustrefowa klimatyzacja, wbudowane w kierownice przełączniki do radia, VDC (odpowiednik ESP) oraz system kontroli trakcji, to standard, który oferują nam włosi.

Do wyboru są dwie wersje silnikowe w wersji JTS. Ten o pojemności 2.2 litra dostarczy nam 185 koni, a jeśli mamy ochotę więcej emocji, można zastanowić się nad opcją 260 konną, która ma 3.2 litra . Automatyczna skrzynia biegów ma być dostępna tylko dla mocniejszego silnika, standardowo montowana jest 6 stopniowa manualna. Niezwykły temperament i dynamika samochodu ma być zachowana także dzięki bardzo dobremu zawieszeniu. Nie zapomniano również o systemie Q4, który także będzie dostępny. Bezpieczeństwo pasażerów ma być pilnowane przez szereg elektronicznych mechanizmów i systemów, kontrolujących hamowanie i trakcję.

Zobacz galerię zdjęć z ceremonii wręczenia nagrody