Wybierz samochód

Alfa Romeo

Alfa Romeo

Alfa Romeo jest prestiżową marką produkującą samochody o sportowym charakterze, kojarzoną raczej z ciągłymi wizytami u mechanika i podróżowaniem na lawecie. Jednak nie zawsze tak było. Firmę założył Alexandre Darracq w 1906 roku w Portello nieopodal Mediolanu, gdzie obecnie znajduje się siedziba firmy.

Początkowo nazywała się Darracq Italiana, później ALFA(Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna). Współczesna nazwa pojawiła się po I wojnie światowej, kiedy to Nicola Romeo przejął kierownictwo. W ciągu swej historii produkowała m.in. trolejbusy oraz terenówki, jednak to modele o charakterze sportowym sprawiły, że marka zyskała ogromną sławę. O szybsze bicie serca szczególnie dbają modele oznaczone symbolem QV (Quadrifoglio Verde-zielona czterolistna koniczyna).

Alfa Romeo była pierwszą marką, w której modelach zastosowano m.in. bezpośredni wtrysk paliwa typu common rail (1997r.), zmienne fazy rozrządu (1980r.), silnik o zapłonie iskrowym z dwiema świecami zapłonowymi na cylinder (1914r.) oraz 6-cio biegową skrzynię w seryjnie produkowanym modelu (1967r.).

Od 1986 roku marka należy do koncernu Fiat.

Alfa Romeo - modele

Alfa Romeo - powiązane artykuły

Pokaż więcej