25 elektrycznych aut z czujnikami jakości powietrza ruszy w miasto, by zbadać poziom smogu w Warszawie. To pierwszy mobilny pomiar zanieczyszczenia powietrza na taką skalę w Polsce i Europie.

Samochody zostaną wyposażone w specjalne czujniki do pomiaru jakości powietrza. Na podstawie danych przekazywanych na bieżąco podczas jazdy i postoju powstanie „Mapa Smogowa”. Jak twierdzą pomysłodawcy, dzięki temu rozwiązaniu mapa będzie przedstawiać pomiary z miejsc, które do tej pory nie były oznaczane w pomiarach stacjonarnych. Wynikało to ze zbyt dużego ich oddalenia od stacjonarnych mierników smogu.

Dokładniejsza mapa smogowa

Mapa będzie dostępna na stronie airly.eu/mapasmogowa, w aplikacji Airly oraz w aplikacji mobilnej innogy go!. Każdy z warszawiaków będzie miał szansę ją współtworzyć, wypożyczając specjalnie oznaczone samochody.

Auta wyposażone w czujniki są oznakowane – informację umieszczono na bocznych szybach. Oprócz tego,samochody innogy go! z sensorami Airly widoczne są również na mapach. Dla lepszego rozróżnienia auta w ruchu reprezentowane są przez inną ikonę, niż auta zaparkowane. Prezentowane na mapie dane będą aktualizowane co minutę i dotyczyć będą m.in. najbardziej szkodliwych dla naszego zdrowia stężenia pyłów PM1, PM 2.5, PM10, aktualnej temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza.

To nie koniec pomysłów Innogy. Mieszkańcy dzielnic, w których natężenie smogu będzie najwyższe, będą mogli odebrać kody promocyjne na przejazd bezmisyjnymi samochodami. O takiej możliwości dowiedzą się ze specjalnych geotargetowanych postów na Facebooku.