Wybierz samochód

BMW i3

BMW i3

BMW i3 to pierwszy elektryczny samochód bawarskiej marki. Zapoczątkował on także nową gamę samochodów z Monachium pod znakiem „i”, która ma oferować ekologiczne auta.

Ten niewielki, miejski pojazd został zaprezentowany już w 2011 roku, ale do produkcji wszedł dopiero 2 lata później. Ponieważ nie spodziewano się aż takiego zainteresowania, kierownictwo BMW musiało zwiększyć produkcję z 70 do 100 sztuk dziennie, aby sprostać wymaganiom klienteli.

Wygląd i3 jest dosyć specyficzny i nie wszystkim przypadnie do gustu. Charakterystyczne dla BMW „nerki” zostały zachowane, mimo tego iż nie przepuszczają one powietrza. Auto kształtem przypomina zaokrąglone pudełko, jednak znajdziemy na nim też ostrzejsze rysy. i3 mierzy niecałe 4 metry długości, 1,7 metra szerokości i prawie 1,6 metra wysokości. Dzięki czarnemu pasowi, ciągnącemu się od maski silnika, przez dach, po tylną klapę, stosunkowo wysokie auto wygląda dynamiczniej. Przednie drzwi otwierają się tradycyjnie, a tylne - przeciwstawnie.

Nadwozie zostało wykonane z tworzyw sztucznych, które zostały wzmocnione włóknem węglowym, dzięki czemu waży zaledwie 1195 kg razem z akumulatorami. Wnętrze jest zaprojektowany w futurystycznym stylu, a do jego wykonania wykorzystano recyklingowane surowce. Oprócz tego jest bardzo przestronne, dzięki dużemu przeszkleniu i swobodnie zmieszczą się w nim 4 osoby. Za to bagażnik, jak przystało na miejski samochód, duży nie jest i ma pojemność 260 litrów. Co ciekawe, 95 % materiałów użytych do produkcji BMW i3 podlega recyklingowi. Auto wyposażono w duże, bo aż 19-calowe, felgi, lecz wąskie opony zmniejszające opory ruchu.

Silnik elektryczny generuje moc 170 KM, co zapewnia przyspieszenie do „setki” rzędu 7,2 sekundy. Jak przystało na bawarską markę, napęd jest przekazywany na tylne koła. Akumulator litowo-jonowy na jednym ładowaniu może przejechać ok. 150 km w zależności od stylu jazdy, pogody i wielu innych czynników. Ponowne naładowanie baterii trwa ok. 8 godzin.

Można także zamówić pojazd w wersji Range Extender, co skutkuje wyposażeniem auta w 2-cylindrowy silnik o pojemności 0,6 litra i mocy 38 KM. Mała jednostka ładuje w trakcie jazdy akumulatory, dzięki czemu zasięg wydłuża się do 300 km.

W 2014 roku BMW i3 otrzymało nagrodę Green Car of the Year 2014.

BMW i3 - generacje

BMW i3 - powiązane artykuły

Pokaż więcej