Cupra Formentor, sygnowana skrótem VZ, (od słowa "Veloz", z hiszp. "szybki"), ma zapewnić wyjątkowe wrażenia najbardziej wymagającym fanom dynamicznej jazdy. VZ5 powstał we współpracy z Audi i tu właśnie kryje się cała magia tej odmiany - pięciocylindrowy silnik 2.5 TFSI.

Samochód oferuje 390 KM i 480 Nm, a sprint do "setki" zajmuje mu 4,2 s. Osiągi są więc imponujące i stawiają auto wśród najlepszych hot hatchy. Cena? 312 tys. zł.

Jak na sportowego Seata, to jednak sporo, tym bardziej że wersja z silnikiem 2.0 TSI o mocy 310 KM jest o ponad 100 tys. tańsza. Nawet Audi RS 3 i RS Q3 są tańsze. Ceny tych aut zaczynają się odpowiednio od: 281 900 i 288 900 zł. Na obronę Cupry trzeba jednak przyznać, że wygląda on wyjątkowo, a ponadto w cenniku praktycznie już nie ma czego dobierać. Jedynymi dodatkami są pakiety skórzane, które kosztują od 5140 zł do ponad 10 tys. zł oraz lakiery. W przypadku reszty wymienionych aut lista dodatkowego wyposażenia jest długa.

Cupra Formentor VZ5 - kompletnie wyposażona i limitowana

Ponadto Cupra Formentor VZ5 może się pochwalić wyjątkowością, która dla wielu jest argumentem nie do podważenia. Na cały świat powstanie 7 tys. egzemplarzy, z czego 999 będzie w unikalnym kolorze Taiga Grey.

Nie wiadomo natomiast, ile aut z tej puli trafi do Polski. Obowiązuje więc zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Zamówienia można składać od listopada, zatem jeśli masz ochotę na to auto, lepiej prędko pędź do salonu.