• Światła do jazdy dziennej mogą być włączone tylko i wyłącznie w dzień, przy dobrej widoczności
  • Zabronione jest korzystanie ze świateł do jazdy dziennej m.in. w czasie opadów atmosferycznych
  • Problem jest szczególnie widoczny o tej porze roku, gdy częściej mamy do czynienia z opadami deszczy, śniegu i z mgłą
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Funkcjonariusze katowickiej policji apelują o używanie właściwych świateł podczas opadów deszczu lub śniegu oraz w warunkach ograniczenia widoczności z jakiegokolwiek innego powodu. Jak twierdzą, w takich warunkach pojawiają się "niewidoczne" samochody. "Pamiętajmy, że w deszczu i mgle LED-y wykorzystywane jako światła dzienne stanowią duże zagrożenie dla innych kierowców – gdy są one włączone, nie świecą lampy tylne".

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Światła dzienne we mgle – skąd ten problem?

Kłopot polega na tym, że samochody wyposażone w światła do jazdy dziennej w znakomitej większości wyposażone są w automatykę sterującą światłami. Światła do jazdy dziennej uruchamiają się same po uruchomieniu silnika, a gdy wjeżdżamy w tunel lub gdy zapada zmrok, automatycznie włączane są światła mijania. Łatwo zapomnieć, że włączenie odpowiednich świateł wymaga czasem "ręcznej" interwencji kierowcy. Niestety, automatyka zawodzi w sytuacji, gdy jest jasno, jednak z jakichś względów ograniczona jest widoczność, np. z powodu mgły. Wówczas samochód jadący na światłach do jazdy dziennej niewidoczny jest z tyłu, ponieważ nie świecą się światła pozycyjne.

Z kolei w samochodach bez automatyki sterującej światłami, ale wyposażonych w akcesoryjne LED-y do jazdy dziennej, zdarza się, że kierowcy w mieście zapominają o włączeniu świateł mijania po zmroku.

Policja: "Przypominamy, że światła do jazdy dziennej mogą być używane tylko w warunkach dobrej widoczności bez opadów atmosferycznych. Za jazdę bez wymaganych świateł mijania w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 100 zł i dwa punkty karne".

Światła podczas jazdy we mgle – warto o tym pamiętać:

  • ze świateł do jazdy dziennej można korzystać tylko za dnia;
  • światła do jazdy dziennej należy wyłączyć w czasie opadów atmosferycznych lub ograniczenia widoczności z innego powodu;
  • w warunkach ograniczonej widoczności należy włączyć albo światła mijania, albo światła przeciwmgłowe (wraz z nimi włączą się automatycznie światła pozycyjne), albo oba te światła jednocześnie;
  • ze świateł tylnych przeciwmgłowych należy korzystać wyłącznie przy skrajnie złej widoczności – gdy spada ona poniżej 50 metrów.