• Podstawą bezpiecznej jazdy we mgle jest zmniejszenie prędkości, wprawna obserwacja drogi oraz sprawny samochód wraz z oświetleniem. W tym wypadku włączenie świateł drogowych (potocznie "długich") może tylko utrudnić jazdę
  • Podczas manewrów poza obszarem zabudowanym we mgle, poza stosowaniem kierunkowskazów, należy używać krótkotrwałych sygnałów dźwiękowych
  • Światła przeciwmgłowe tylne to obowiązkowe wyposażenie pojazdu. W Polsce można z nich korzystać, gdy widoczność spadnie poniżej 50 m. Za ich nadużywanie grozi 100 zł mandatu i dwa punkty karne
  • Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu

Prawo o ruchu drogowym nakłada na kierujących obowiązek dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. Kierując, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników warunki atmosferyczne, mgłę, wiatr, porę dnia oraz natężenie ruchu.

Jazda we mgle — prawidłowa technika

Przed wyruszeniem w podróż kierowca może zadbać o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu, odpowiednio przygotowując auto do jazdy. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, a żarówki świecą równym, ciągłym blaskiem. Jeśli będziesz kierować cudzym autem, dowiedz się, jak przełącza się światła.

Paradoksalnie, wjeżdżając w niespodziewaną mgłę, należy włączyć światła mijania. Drogowe (tzw. długie) światła utrudnią tylko jazdę, bo odbijają się one od mgły i zamiast zwiększać widoczność, zmniejszają ją.

Zachowanie odległości między pojazdami we mgle jest równie ważne. Jadąc we mgle i deszczu z prędkością 90 km na godz., droga zatrzymania wynosi aż 75 m. Dlatego zamglenie powinno wymusić na kierowcy drastyczne zmniejszenie prędkości. Najechanie jednego pojazdu na drugi może prowadzić do karambolu, tak jak miało to miejsce w 2017 r. w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie w dwóch sąsiednich zdarzeniach, przez mgłę i prędkość zderzyło się 76 pojazdów, a 34 osoby zostały ranne.

Wyprzedzanie we mgle — jak robić to właściwie?

Wyprzedzanie w warunkach ograniczonej widoczności niesie za sobą duże ryzyko, dlatego należy wykonywać je wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych. Warto przypomnieć, że przepisy nakładają na kierowcę, który wyprzedza lub wymija we mgle, poza obszarem zabudowanym szczególne obowiązki. Podczas manewru, poza zachowaniem szczególnej ostrożności oraz włączonym i sprawnym oświetleniem przeciwmgłowym przednim, należy równocześnie używać krótkotrwałych sygnałów dźwiękowych.

Światła przeciwmgielne — jak i kiedy ich używać?

Samochody osobowe są wyposażone w dwa rodzaje świateł przeciwmgielnych przednie (opcjonalne, białe lub żółte) oraz tylne (obowiązkowe, czerwone). Przednich świateł można używać w warunkach obniżonej przejrzystości powietrza, np. przy dużej mgle lub rzęsistym deszczu. Można też je stosować na krętych drogach, oznaczonych odpowiednim znakiem pionowym.

Przepisy dużo bardziej restrykcyjnie podchodzą do używania świateł przeciwmgłowych tylnych. Można je włączyć tylko, gdy widoczność na drodze spadnie poniżej 50 m, a gdy widoczność się poprawi, należy je niezwłocznie zgasić. Nadużywanie tych świateł grozi mandatem w wysokości 100 zł i dwoma punktami karnymi. Brak wymaganego oświetlenia może kosztować 200 zł.

Coraz większą popularnością na polskich drogach cieszą się laserowe światła przeciwmgłowe, które potrafią przebić się przez mgłę i wyświetlają na jezdni, poziomą, widoczną, czerwoną kreskę.

Jak w warunkach drogowych odmierzyć 50 m? Odpowiedź jest prosta tam, gdzie są, należy skorzystać ze słupków pikietażowych, które są ustawiane co 100 m. Jeśli, będąc w połowie dystansu, nie widzimy ich, należy włączyć dodatkowe światła. Więcej o samych światłach przeciwmgłowych piszemy tutaj.