Auto Świat Wiadomości Aktualności 10 prostych pytań dla kierowców. Czy znasz odpowiedzi na wszystkie?

10 prostych pytań dla kierowców. Czy znasz odpowiedzi na wszystkie?

Pytania są proste, ale... na pewno nie każdy odpowie na nie bez błędu. To dlatego, że polskie przepisy drogowe najprościej opisać trzema słowami: zmiany, zmiany, zmiany... Zresztą nawet stare, obowiązujące od lat przepisy mogą sprawić problemy. Za chwilę się przekonasz, czy jesteś na bieżąco. Start!

skrzyżowanie z tramwajem
skrzyżowanie z tramwajemWojciech Denisiuk / Auto Świat

Rozpocznij quiz

Pytanie 1/10
Żródło: Auto Świat

Sygnał czerwony wyświetlany razem z sygnałem "zielonej strzałki" skierowanej w lewo na sygnalizatorze S-2 oznacza, że:

Poprawna odpowiedź: Na skrzyżowaniu można jechać w lewo albo zawrócić, jednak pod warunkiem uprzedniego zatrzymania się przed sygnalizatorem i tylko w sytuacji, gdy manewr ten nie spowoduje utrudnienia ruchu innym uczestnikom ruchu

Symbol zielonej strzałki na sygnalizatorze S-2 najczęściej jest skierowany w prawo i wtedy pozwala jedynie na warunkowy skręt w prawo. "Zielona strzałka" może być jednak także skierowana w lewo i wówczas pozwala na skręt w lewo i na zawracanie. Jest ono, tak jak i skręt, dozwolone warunkowo , o ile w tym miejscu nie obowiązuje np. zakaz zawracania.

Pytanie 2/10
Żródło: Shutterstock / Budimir Jevtic

Za dnia przy ograniczonej przejrzystości powietrza minimalne wymagane przepisami oświetlenie to:

Poprawna odpowiedź: Światla mijania

Kodeks drogowy mówi:" Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. 2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Inny przepis mówi: "W czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami (...) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie".

Pytanie 3/10
Żródło: Auto Świat

Sygnalizator S-3 ze strzałką skierowaną w lewo umieszczony nad lewym skrajnym pasem ruchu mówi, że:

Poprawna odpowiedź: Ze skrajnego lewego pasa ruchu można jechać tylko w kierunku wskazanym strzałką – w lewo, natomiast zawracanie jest zabronione

Sygnalizator kierunkowy S-3 pozwala na jazdę wyłącznie w kierunkach wskazanych strzałką (strzałkami). Inaczej mówiąc: obecność sygnalizatora S-3 ze strzałką w lewo można traktować na równi z zakazem zawracania na skrzyżowaniu

Pytanie 4/10
Żródło: Shutterstock / Gold Picture

Czy za znakiem "zakaz wyprzedzania" wolno wyprzedzić motorower?

Poprawna odpowiedź: Tak, jeśli nie wiąże się to np. z najechaniem na podwójną ciągłą linię albo z innym nieprawidłowym zachowaniem

Przepis brzmi: "Znak B-25 <zakaz wyprzedzania> zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych." Oznacza to, że znak "Zakaz wyprzedzania nie zakazuje wyprzedzania rowerów, motorowerów czy nawet motocykli (jednośladowych).

Pytanie 5/10
Żródło: Auto Świat / Wojciech Denisiuk

Tramwaj zjeżdżający z ronda, na którym nie ma sygnalizacji świetlnej:

Poprawna odpowiedź: ma pierwszeństwo przed innymi pojazdami

W razie braku sygnalizacji świetlnej na rondzie stosowana jest ogólna zasada wskazana w Kodeksie drogowym, art. 25 PoRD: "1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. 2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.

Pytanie 6/10
Żródło: Istockphoto

Korzystanie z telefonu przez pieszego przechodzącego przez przejście dla pieszych jest:

Poprawna odpowiedź: dozwolone, ale tylko w taki sposób, który nie prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni lub przejściu dla pieszych.

Przepis mówi: "Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych."

Pytanie 7/10
Żródło: Fotokon / Shutterstock.com

Wyprzedzanie na autostradzie z prawej strony jest:

Poprawna odpowiedź: dozwolone

To może wydawać się dziwne, ale... "Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu: 1) na jezdni jednokierunkowej; 2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku". Autostrada składa się z dwóch (lub więcej) jezdni jednokierunkowych, a zatem wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne, co nie znaczy, że w każdych warunkach bezpieczne

Pytanie 8/10
Żródło: Auto Świat / Maciej Brzeziński

Jazda na hulajnodze elektrycznej po jezdni jest:

Poprawna odpowiedź: Dozwolona, jeśli dopuszczalna prędkość na jezdni jest nie wyższa niż 30 km/h lub na jezdni wyznaczono pas ruchu dla rowerów

Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się: jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z: a) pasa ruchu dla rowerów; b) przejazdu dla rowerów; c) jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Pytanie 9/10
Żródło: Auto Świat (ooyz8jn4ctausdtciir6opaxt6i6hd5a) / archiwum

Maksymalna dopuszczalna prędkość roweru w strefie zamieszkania to:

Poprawna odpowiedź: 20 km/h

"Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h". Oznacza to, że limit 20 km/h obowiązuje nie tylko rowery, ale też inne pojazdy, w tym samochody.

Pytanie 10/10
Żródło: Auto Świat

Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed:

Poprawna odpowiedź: każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju

Przepis brzmi: Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Brakuje jeszcze 10 odpowiedzi
Wypełnij odpowiedzi na wszystkie pytania, żeby zobaczyć wynik
TWÓJ WYNIK:
Świetnie!
Pytania proste, ale też odrobinę podchwytliwe. Nie dajesz się zaskoczyć – gratulujemy!
Dobrze!
Jeden błąd to nie tragedia, ale... musisz być czujny!
Mogło być gorzej...
Mogło być gorzej, ale jednak dajesz się "złapać"
Mogło być lepiej...
To nie były trudne pytania... od czterech błędów w górę nie zaliczamy!
Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków