Rozpocznij quiz
Sygnał czerwony wyświetlany razem z sygnałem "zielonej strzałki" skierowanej w lewo na sygnalizatorze S-2 oznacza, że:
Poprawna odpowiedź: Na skrzyżowaniu można jechać w lewo albo zawrócić, jednak pod warunkiem uprzedniego zatrzymania się przed sygnalizatorem i tylko w sytuacji, gdy manewr ten nie spowoduje utrudnienia ruchu innym uczestnikom ruchu
Symbol zielonej strzałki na sygnalizatorze S-2 najczęściej jest skierowany w prawo i wtedy pozwala jedynie na warunkowy skręt w prawo. "Zielona strzałka" może być jednak także skierowana w lewo i wówczas pozwala na skręt w lewo i na zawracanie. Jest ono, tak jak i skręt, dozwolone warunkowo , o ile w tym miejscu nie obowiązuje np. zakaz zawracania.
Za dnia przy ograniczonej przejrzystości powietrza minimalne wymagane przepisami oświetlenie to:
Poprawna odpowiedź: Światla mijania
Kodeks drogowy mówi:" Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. 2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Inny przepis mówi: "W czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami (...) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie".
Sygnalizator S-3 ze strzałką skierowaną w lewo umieszczony nad lewym skrajnym pasem ruchu mówi, że:
Poprawna odpowiedź: Ze skrajnego lewego pasa ruchu można jechać tylko w kierunku wskazanym strzałką – w lewo, natomiast zawracanie jest zabronione
Sygnalizator kierunkowy S-3 pozwala na jazdę wyłącznie w kierunkach wskazanych strzałką (strzałkami). Inaczej mówiąc: obecność sygnalizatora S-3 ze strzałką w lewo można traktować na równi z zakazem zawracania na skrzyżowaniu
Czy za znakiem "zakaz wyprzedzania" wolno wyprzedzić motorower?
Poprawna odpowiedź: Tak, jeśli nie wiąże się to np. z najechaniem na podwójną ciągłą linię albo z innym nieprawidłowym zachowaniem
Przepis brzmi: "Znak B-25 <zakaz wyprzedzania> zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych." Oznacza to, że znak "Zakaz wyprzedzania nie zakazuje wyprzedzania rowerów, motorowerów czy nawet motocykli (jednośladowych).
Tramwaj zjeżdżający z ronda, na którym nie ma sygnalizacji świetlnej:
Poprawna odpowiedź: ma pierwszeństwo przed innymi pojazdami
W razie braku sygnalizacji świetlnej na rondzie stosowana jest ogólna zasada wskazana w Kodeksie drogowym, art. 25 PoRD: "1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. 2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.
Korzystanie z telefonu przez pieszego przechodzącego przez przejście dla pieszych jest:
Poprawna odpowiedź: dozwolone, ale tylko w taki sposób, który nie prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni lub przejściu dla pieszych.
Przepis mówi: "Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych."
Wyprzedzanie na autostradzie z prawej strony jest:
Poprawna odpowiedź: dozwolone
To może wydawać się dziwne, ale... "Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu: 1) na jezdni jednokierunkowej; 2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku". Autostrada składa się z dwóch (lub więcej) jezdni jednokierunkowych, a zatem wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne, co nie znaczy, że w każdych warunkach bezpieczne
Jazda na hulajnodze elektrycznej po jezdni jest:
Poprawna odpowiedź: Dozwolona, jeśli dopuszczalna prędkość na jezdni jest nie wyższa niż 30 km/h lub na jezdni wyznaczono pas ruchu dla rowerów
Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się: jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z: a) pasa ruchu dla rowerów; b) przejazdu dla rowerów; c) jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Maksymalna dopuszczalna prędkość roweru w strefie zamieszkania to:
Poprawna odpowiedź: 20 km/h
"Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h". Oznacza to, że limit 20 km/h obowiązuje nie tylko rowery, ale też inne pojazdy, w tym samochody.
Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed:
Poprawna odpowiedź: każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju
Przepis brzmi: Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.