"Starostwo przekaże dar za pośrednictwem Związku Powiatów Polskich, który wspiera wschodnich sąsiadów od początku wybuchu wojny" – oznajmiła rzecznik władz powiatowych Magdalena Fritz.

Starosta łańcucki Adam Krzysztoń, koordynujący pomoc dla Ukrainy ze strony Związku Powiatów Polskich powiedział, że "pojazd zostanie załadowany żywnością z przedłużonym terminem do spożycia".

Magdalena Fritz przypomniała, że w uzdrowisku Morszyn, leżącym na południe od Lwowa, w jednym z sanatoriów schronienie znalazło ok. 300 matek z dziećmi. To rodziny wojskowych, którzy walczą z rosyjskim najeźdźcą. Powiat łańcucki, z racji swojego położenia – niedaleko polsko-ukraińskiej granicy, angażuje się w pomoc sąsiadom.

"Wysłaliśmy dotychczas ponad 100 tirów na Ukrainę; nie ma tygodnia, żeby nie trzeba było pomóc w kilku sprawach związanych z uchodźcami wojennymi tu na miejscu lub w sąsiednim obwodzie lwowskim" – powiedział starosta Krzysztoń.

Powiat łańcucki zainicjował w Związku Powiatów Polskich zbiórkę na używanego busa dostawczego dla sanatorium w Truskawcu. "Starosta bielski Andrzej Płonka pomógł wtedy w kontakcie z waszą Komunikacją Beskidzką i przekazaniu używanego pojazdu, który trafi do Morszyna" – dodał Krzysztoń.

Paweł Sadza, wiceprezes Komunikacji Beskidzkiej, powiedział, że mercedes, który trafi pod Lwów, ma ponad 20 lat i spory przebieg. "W ostatnim czasie służył doraźnie do przewozu osób niepełnosprawnych, kiedy była taka potrzeba. Uznaliśmy, że nasz tabor jest wystarczający bez tego pojazdu, ponieważ mamy czym dowozić osoby na wózkach inwalidzkich do szkół i na warsztaty. Ponadto 33 nasze autobusy są przystosowane do przewozu niepełnosprawnych. Obserwując sytuację w Ukrainie, podjęliśmy decyzję o przekazaniu auta na wschód" – powiedział Sadza.

Powiat bielski zrzesza dziesięć gmin, w tym trzy miasta: Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Szczyrk. Mieszka w nim blisko 160 tys. osób.

Przewoźnik Komunikacja Beskidzka należy do Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, który powstał, by organizować publiczny transport pasażerski w powiecie bielskim. Dysponuje ok. 80 autobusami.

Autor: Marek Szafrański