Kolejny, prawie 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11, między Siemianicami a Gotartowem, jest na etapie finalizacji umowy. Wiosną tego roku podpisano już umowy na projekt i realizację dwóch innych odcinków tej drogi: Kępno – Siemianice oraz Gotartów – początek obwodnicy Olesna.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Jeżeli nie wpłyną odwołania od wyboru, po kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, podpisana zostanie umowa na realizację inwestycji. Zakłada się, że procedowanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) zajmie siedem miesięcy, a prace w terenie kolejne 22 miesiące.

Droga S11 - kolejne 46 km drogi

Dwujezdniowa droga ekspresowa między końcem obwodnicy Kępna a początkiem obwodnicy Olesna podzielona została na trzy odcinki realizacyjne:

  • koniec obwodnicy Kępna – Siemianice (12,5 km o wartości 375,6 mln zł),
  • Siemianice – Gotartów (22,7 km o wartości 577,5 mln zł),
  • Gotartów – początek obwodnicy Olesna (10,5 km o wartości 464,9 mln zł).

Planuje się budowę kilkudziesięciu obiektów inżynierskich, w tym przejść dla zwierząt, oraz węzłów drogowych:

  • Siemianice,
  • Byczyna,
  • Kluczbork Północ,
  • Kluczbork Południe.

Cała inwestycja przewiduje również budowę urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także przebudowę infrastruktury technicznej.

S11 Siemianice — Gotartów mapa Foto: GDDKiA
S11 Siemianice — Gotartów mapa

Droga S11 - 620 km w 5 godz.

Budowa tej drogi przyczyni się do poprawy jakości szlaków komunikacyjnych nie tylko na terenie woj. wielkopolskiego, łódzkiego i opolskiego. Wpłynie na wyprowadzenie z miast ruchu tranzytowego na całej osi północ-południe poprzez S11.

Do 2030 r. cała S11 połączy leżący na Pomorzu Środkowym Kołobrzeg przez Piłę, Poznań i Kępno z Aglomeracją Śląską. Po zakończeniu budowy wszystkich odcinków trasa będzie liczyć ponad 580 km, a wraz ze wspólnym przebiegiem S6 od Kołobrzegu do Koszalina (ok. 35,5 km) niemal 620 km.

Teraz kierowcy mają do dyspozycji ponad 150 km. Pozostałe odcinki, w zależności od etapu, są już realizowane, bądź prowadzone są prace przygotowawcze. W najbliższych latach pokonanie trasy z Kołobrzegu na Śląsk zajmie nieco ponad 5 godz.