• Intercor wybuduje dwa odcinki drogi ekspresowej S12
  • Kierowcy zyskają dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu i docelowo łatwiej dojadą z Chełma do Dorohuska
  • Budowa obwodnicy Chełma także może już ruszać, na kontrolę czeka jeszcze odcinek Dorohucza — Chełm

39 miesięcy na realizację dwóch inwestycji (bez wliczania okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca) będzie miało Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Firma zwyciężyła w dwóch przetargach ogłoszonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), których celem było wyłonienie wykonawców dwóch odcinków drogi ekspresowej S12, tj. Piaski — Dorohucza oraz Chełm — Dorohusk. Zakończenie prac planowane jest w 2027 r.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Po zakończeniu inwestycji kierowcy zyskają dwujezdniową drogę ekspresową z dwoma pasami ruchu na każdej z jezdni. Ponadto powstaną drogi do obsługi ruchu lokalnego, a na obu odcinkach wykonawca wybuduje m.in. 23 wiadukty, most i 20 przejść dla zwierząt. Cała inwestycja realizowana jest w systemie Projektuj i buduj, co oznacza, że "zadaniem wykonawcy jest zaprojektowanie, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), wybudowanie trasy oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie".

Odcinek Piaski — Dorohucza będzie miał 9,8 km długości i zacznie się na już istniejącym węźle Piaski Wschód. Ten zostanie przebudowany w ramach planowanej budowy drogi S17 Piaski — Łopiennik. "Nowa droga początkowo przebiegać będzie po północnej stronie obecnej DK12, następnie przetnie ją i od południa ominie Biskupice. Koniec odcinka planowany jest na wysokości Pełczyna, gdzie w tymczasowym rozwiązaniu kierowcy zjadą na DK12" — informuje GDDKiA.

GDDKiA podpisała umowę na realizację dwóch odcinków drogi ekspresowej S12 Foto: GDDKiA
GDDKiA podpisała umowę na realizację dwóch odcinków drogi ekspresowej S12

Drugi z fragmentów, Chełm — Dorohusk, będzie miał 23 km długości i zacznie się w miejscowości Srebrzyszcze, gdzie S12 przetnie istniejącą drogę DK12. "Dalej trasa S12 przebiegać będzie po południowej stronie obecnej drogi krajowej. Ominie m.in. rezerwat przyrody Roskosz oraz miejscowość Pławanice. Za Teosinem, gdzie planowana jest budowa Miejsc Obsługi Podróżnych, przekroczy linię kolejową nr 7 relacji Warszawa — Dorohusk. W okolicach miejscowości Okopy powstanie węzeł drogowy Dorohusk" — wyjaśnia GDDKiA.

Jak przekazała GDDKiA, wraz z budową odcinka Chełm — Dorohusk zostaną wybudowane również drogi dojazdowe do obsługi przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku. Cała droga ekspresowa S12 pomiędzy Piaskami i przejściem granicznym będzie miała ok. 75 km długości. W przypadku odcinka Dorohucza — Chełm trwa obligatoryjna kontrola Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, natomiast dla obwodnicy Chełma niedawno uzyskano decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej. Prace mają tutaj ruszyć w połowie br.