Trwa ostatni weekend tegorocznych ferii zimowych w Polsce, a to oznacza wzmożony ruch na drogach. Policjanci przyglądają się jednak nie tylko kierowcom wracającym z wypoczynku. Ostrzegają, że dziś występują wzmożone kontrole na głównych trasach i szczególnie niebezpiecznych miejscach.

"Funkcjonariusze reagować będą w sposób zdecydowany i natychmiastowy na wszelkie wykroczenia, zwłaszcza te, które stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym" – zapowiedziała asp. Aneta Błędniak-Kałka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Działania są prowadzone na terenie całego kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Wielka akcja drogówki w Polsce trwa. Co jest sprawdzane?

Niedziela 25 lutego 2024 r. to dzień, w który przypada akcja ogłoszona przez Europejską Organizację Ruchu Drogowego ROADPOL. Od rana prowadzone są w Polsce działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "Truck & Bus". Jak tłumaczą policjanci, głównym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz wyeliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem przewozu osób i transportu rzeczy.

Kontrola policyjna na drodze Foto: Policja Zakopane
Kontrola policyjna na drodze

Co będzie sprawdzane podczas akcji? Mundurowi zwracają szczególną uwagę na:

  • posiadanie wymaganej dokumentacji oraz trzeźwość kierowców,
  • przestrzeganie obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa,
  • sposób przewozu dzieci,
  • liczba osób w pojeździe,
  • stan techniczny i obowiązkowe wyposażenie pojazdów,
  • sposób przewożenia rzeczy (w tym prawidłowe zabezpieczenie ładunku),
  • czas pracy kierowców zawodowych.
Policyjna kontrola zatrzymanej ciężarówki Foto: Śląska Policja
Policyjna kontrola zatrzymanej ciężarówki

Policjanci apelują do wszystkich kierowców o rozsądek na drodze, bo to on jest w znacznej mierze gwarantem bezpiecznego dotarcia do celu. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo zależy od nas wszystkich. W trosce o siebie i innych stosujmy się do przepisów i bądźmy odpowiedzialni.