Najnowsza generacja francuskiego minivana wyróżnia się zaawansowanymi technologiami jak m.in. dostępny w standardzie aktywny system wspomagania nagłego hamowania z funkcją wykrywania pieszych, który po raz pierwszy pojawia się w segmencie kompaktowych vanów.

Bogate wyposażenie obejmuje m.in. dwie poduszki powietrzne chroniące klatkę piersiową kierowcy i pasażera oraz dwie poduszki kurtynowe w pierwszym i drugim rzędzie siedzeń. Dzięki specjalnym czujnikom stopień napełniania poduszki jest dostosowywany do wymiarów ciała kierowcy.

W testach zderzeniowych EuroNCAP Renault Scenic uzyskał wynik 90% za ochronę dorosłych, 82% za ochronę dzieci i 67% za ochronę pieszych.

W konstrukcji nadwozia tego pojazdu wykorzystano elementy stalowe o zwiększonej wytrzymałości do wykonania progów, podłużnic, słupków przedniej szyby i słupków środkowych, co pozwala skutecznie chronić pasażerów wewnątrz „kapsuły ratunkowej”, jaką tworzy kabina auta. Niektóre spośród tych elementów są wykonane ze stali o bardzo wysokiej granicy sprężystości, wytrzymującej obciążenia do 120 kg na mm2. Uzupełnieniem bezpiecznej konstrukcji są zewnętrzne elementy stalowe tworzące strefy kontrolowanego zgniotu, pochłaniające energię zderzenia i chroniące w ten sposób kapsułę umożliwiającą przetrwanie.

Modele Renault, które uzyskały 5 gwiazdek w testach zderzeniowych EuroNCAP:

2016 Nowy Renault Scenic

2015 Mégane, Talisman, Kadjar, Espace

2013 Captur, Zoé

2012 Clio

2009 Mégane Grand Scénic

2008 Mégane, Koléos

2007 Laguna

2005 Clio

2004 Modus, Mégane CC

2003 Scénic, Espace

2002 Vel Satis, Mégane

2001 Laguna