Wyższe stawki obejmą motocykle i samochody osobowe, należące do kategorii 1, dla których opłaty wzrosną o 2 grosze za każdy przejechany kilometr. To oznacza, że koszt pokonania całego 150-kilometrowego odcinka (trzech płatnych fragmentów) z Konina do Nowego Tomyśla wzrośnie o 3 zł. Taka sama podwyżka została wprowadzona na początku 2015 roku.

Drożej za przejazd tą częścią A2 zapłacą również kierowcy pojazdów ponadnormatywnych kategorii 5. W tym przypadku wzrost wynosi o 20gr/km. Stawki dla pozostałych kategorii pozostaną bez zmian. Nie zmieni się też koszt przejazdu 106-kilometrowym odcinkiem A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Świeckiem.

Przedstawiciele Autostrady Wielkopolskiej tłumaczą, że wyższe opłaty ustalane są w oparciu o obowiązującą Umowę Koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu. Opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23-procentowego podatku VAT, w przeciwieństwie do autostrad publicznych. Nie mogą być również dotowane przez budżet państwa. Pieniądze z opłat są przeznaczane na bieżące utrzymanie autostrady, spłatę zaciągniętych kredytów na jej budowę oraz nowe inwestycje.

Obowiązujące od 1 marca 2016 roku stawki za przejazd jednym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady A2 Konin-Nowy Tomyśl będą wynosić:

- Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe) – 18 PLN brutto (0,36 PLN za 1 km)

- Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne) – 180 PLN brutto (3,60 PLN za 1 km).