• Pierwszy Volkswagen Passat trafił do Ameryki w 1974 r. Wówczas modele na rynek amerykański oferowano pod nazwą Volkswagen Dasher. Kolejną generację oferowano pod nazwą Quantum
  • Nazwa Passat stosowana jest na rynku amerykańskim dopiero od 1990 r.
  • Amerykański Volkswagen Passat jest produkowany lokalnie w zakładach Chattanooga. Model powstał na platformie PQ46, którą użyto m.in. do budowy Seata Alhambra czy Skody Superb poprzedniej generacji

To już jest koniec. Z rokiem modelowym 2022 kończy swój żywot amerykański Volkswagen Passat (od 2011 r. model produkowano w zakładach Chattanooga). Wbrew pozorom amerykańska odmiana ma niewiele wspólnego z europejską. Passat dla Ameryki powstaje bowiem na starszej platformie PQ46, którą wcześniej wykorzystywano do budowy takich aut jak: Skoda Superb poprzedniej generacji (lata 2008 – 2015), Seat Alhambra czy europejskie Passaty B6 (lata 2005 – 2011) i B7 (2010 – 2015). Auto z USA ustępuje także pod względem materiałów i prowadzenia, gdyż użytkownicy zwykle skarżą się na dość przeciętne tworzywa, kiepskie wyciszenie kabiny i sztywne oraz mało komfortowe zawieszenie.

Volkswagen Passat - cztery limitowane edycje

Limitowane edycje z pożegnalnej serii dostępne będą w czterech unikalnych kombinacjach kolorystycznych. Powstanie zatem 411 sztuk odmiany Aurora Red Metallic (nawiązanie do fabrycznego kodu produkcyjnego), 423 Racing Green Metallic (numer kierunkowy Chattanooga), 524 Pure White (data otwarcia fabryki w 2011 r.) oraz 615 Platinum Grey Metallic (sześć generacji aut z importu, jedna generacja produkowana w USA i pięć dekad sprzedaży na amerykańskim rynku).

Nie żałowano na wyposażeniu, stąd m.in. spore, 18-calowe felgi, czarne lusterka składane elektrycznie, sportowe fotele, skórzana tapicerka Vienna, nagłośnienie Fender, przednie oświetlenie LED z systemem AFS (układ adaptacyjny) oraz układ bezdotykowego otwierania bagażnika Easy Open. Zadbano o unikalne dodatki jak uchwyty na kubki ze specjalnie zdobionymi matami (mapa lotnicza miasta i rzut fabryki w Chattanooga).

Volkswagen Passat z rocznika modelowego 2022 już został wyceniony. Dealerzy oferują pożegnalną serię w cenie od 30 295 dolarów. Odmiana w czerwonym kolorze Aurora Red Mettalic jest droższa o 395 dolarów amerykańskich.