W poniedziałek sąd rejonowy w Olsztynie, który od paru miesięcy prowadzi proces adwokata Pawła K., przesłuchał żonę oskarżonego mecenasa oraz biegłego, który badał elektroniczne systemy monitorujące jazdę ich auta. Sprawa dotyczy tragicznego wypadku z września 2021 r. Doszło do niego na lokalnej drodze pod Jezioranami na Warmii.

W wyniku czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych zginęły dwie kobiety. Adwokat Paweł K. z Łodzi oskarżony jest o to, że spowodował wypadek drogowy. W ocenie Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Paweł K. umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Oskarżony nie przyznaje się do winy.

Mówił, że zginęły, bo "jechały trumnami na kołach"

O wypadku stało się głośno, gdy dzień po nim adwokat zamieścił w mediach społecznościowych film, na którym stwierdził m.in., że "to była konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach i między innymi dlatego te kobiety zginęły".

Paweł K. w dniu wypadku jechał mercedesem. Auto miało wiele elektronicznych czujników, które weryfikował biegły. W poniedziałek przed sądem stwierdził m.in., że Paweł K. przed wypadkiem prowadził auto wolno, jechał z prędkością 60-66 km na godz.

— stwierdził biegły, dodając, że czujniki mercedesa nie zarejestrowały ani próby odbicia autem w prawo, by uniknąć zderzenia, ani też nie wykryły hamowania.

Żona adwokata, która w poniedziałek zeznawała w sądzie, powiedziała, że nie odnotowała jadącego z przeciwnej strony auta. Usłyszała tylko potężny huk zderzenia i wybuch poduszek powietrznych. Powiedziała, że w wyniku wypadku ranny został ich syn, który tydzień spędził w szpitalu. Kobieta zapewniała, że w aucie panowała spokojna atmosfera.

Mecenas Paweł K. uczestniczył w poniedziałkowej rozprawie, ale nie zabierał głosu. Sąd wyznaczył w procesie kolejne trzy terminy rozpraw.

W śledztwie okazało się także, że w organizmie adwokata wykryto śladowe ilości kokainy. Były one zbyt małe, by prokuratura sformułowała zarzut prowadzenia auta pod wpływem narkotyków. Paweł K., pytany w wywiadzie telewizyjnym o obecność narkotyku w organizmie, powiedział: "świadomie kokainy nie spożywałem nigdy".

Źródło: Auto Świat, PAP