• Kierowcy korzystający z jednej z najpopularniejszych aplikacji zgłosili o 16 proc. więcej kontroli drogowych (w okresie Wszystkich Świętych) w 2018 roku niż w analogicznym okresie miesiąc wcześniej
  • W czasie Wszystkich Świętych najbardziej wzrasta obecność policji na drogach: wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Najskromniejsza aktywność jest na drogach krajowych
  • Jedną z najczęściej kontrolowanych dróg w Polsce jest DK 7 na Mazowszu

Wyjazdy na groby bliskich to dla policjantów wyjątkowo gorący okres w pracy. Tradycyjnie przeprowadzana jest akcja znicz, co oznacza wzmożoną obecność funkcjonariuszy na drogach. Dla kierowców oznacza to tyle, że będą częściej widywać nie tylko oznakowane, ale i nieoznakowane radiowozy. A to oznacza znacznie więcej zgłoszeń w przypadku popularnych ostrzegaczy drogowych w Polsce.

W zeszłym roku wyraźny przyrost zgłoszeń kontroli drogowych w okresie Wszystkich Świętych odnotowali twórcy takich programów jak NaviExpert, Rysiek i Yanosik. „Jak się okazuje w tym czasie kierowcy korzystający z systemu zgłosili o 16 proc. więcej kontroli drogowych niż w analogicznym okresie miesiąc wcześniej (29.09- 07.10.2018)” – wspomina Katarzyna Przybylska z Telematics Technologies.

„Z danych wynika, że w czasie Wszystkich Świętych wzrasta obecność policji na drogach: wojewódzkich, powiatowych i gminnych” - wyjaśnia zaś Joanna Susło z Yanosika. Przodują przy tym drogi gminne, gdyż na nich odnotowano aż o 30 proc. zgłoszeń więcej niż w inne dni weekendowe. Spory wzrost dotyczy także dróg powiatowych (+28 proc.). Co ciekawe wyraźnych zmian nie stwierdzono w przypadku dróg krajowych.

Mapa kontroli wytypowanych przez NaviExpert Foto: Telematics Technologies / Telematics Technologies
Mapa kontroli wytypowanych przez NaviExpert

Twórcy popularnych ostrzegaczy i programów nawigacyjnych wskazali także najczęściej kontrolowane odcinki dróg w kraju. Według statystyk NaviExpert w zeszłym roku szczególnie wzrosła liczba kontroli na warszawskim odcinku S8 (bliskie sąsiedztwo cmentarza na Powązkach) oraz wylotówkach w stronę Gdańska i Krakowa (S7). Ponadto wskazano jeszcze gliwicki odcinek autostrady A4 oraz A1 na wysokości Torunia.  

Aktywność drogówki na drogach w Polsce Foto: Yanosik / Yanosik;
Aktywność drogówki na drogach w Polsce

Eksperci Yanosika także wskazali krajową „siódemkę” na Mazowszu, która wspólnie z drogami krajowymi nr 47 w Małopolsce oraz nr 1 na Śląsku jest pod największym policyjnym nadzorem. Dla wymienionych dróg obliczono najwyższy wskaźnik (ponad 20 proc.) prawdopodobieństwa spotkania kontroli na 10 km danej trasy (liczba godzinnych kontroli prędkości w przeliczeniu na 10 km danej drogi). Najniższe zaś dotyczyły tras w województwach dolnośląskim, opolskim i lubuskim (od 2,7 proc do 3,3 proc.).

W galerii zestawienie najczęściej kontrolowanych dróg w całym kraju (dane na podstawie zeszłorocznych zgłoszeń z okresu Wszystkich Świętych).