Piąta generacja jednego z najpopularniejszych modeli koreańskiej marki została już przedstawiona kilka tygodni temu, ale była to wersja na rynki pozaeuropejskie i już wtedy Kia podkreślała, że na Starym Kontynencie kliencie dostaną inny wariant tego SUV-a. Dziś firma pokazuje oficjalne szkice zapowiadające tą odmianę, która zgodnie z zapewnianiami firmy została dopasowana do specyficznych europejskich gustów.

Nowa Kia Sportage – kompaktowy styl i wymiary

W przeciwieństwie do odmiany „międzynarodowej”, która w piątej odsłonie jest większa od poprzednika, ta europejska zachowa kompaktowe wymiary i wyróżniać się będzie jeszcze bardziej dynamicznym i agresywnym stylem przywołującym skojarzenia z najnowszym elektrycznym modelem Kia EV6. Koncern określa ten design jak „przeciwieństwa, które się uzupełniają” i trzeba przyznać, że zwraca uwagę. Zaprezentowane szkice zdradzają, że Sportage, zaprojektowany nowej platformie, będzie mieć jeszcze bardziej zwarte nadwozie z wyraźnymi przetłoczeniami. Uwagę zwraca czarna osłona chłodnicy rozciągającą się niemal na całej szerokości auta oraz nowa interpretacja „tygrysiego nosa”, który od lat jest znakiem rozpoznawczym marki. Łączy się on teraz z światłami do jazdy dziennej w kształcie bumerangu i matrycowymi, ledowymi reflektorami. Offroadowy charakter podkreślają czarne wstawki w zderzakach (inne niż w wersji międzynarodowej), czarne osłony nadkoli i listwy boczne na drzwiach oraz również lakierowany w tym kolorze dach. Bardziej wyrazisty kształt słupka C zintegrowanego z tylnym spoilerem i mocno wyprofilowana klapa bagażnika to kolejne dynamiczne akcenty europejskiego Sportage’a.

Nowa Kia Sportage – cyfrowe wnętrze

Kia nie zdradziła jeszcze, czy wnętrze wersji na Stary Kontynent również będzie się różnić od odmiany przeznaczonej na inne rynki, ale zakładamy, że tu różnice będą raczej symboliczne. To oznacza, że zorientowany na kierowcę kokpit zostanie zdominowany przez dwa ekrany cyfrowych zegarów i systemu multimedialnego (każdy o przekątnej 10,25 cala), a na rozbudowanej konsoli środkowej między fotelami znajdą się przyciski do sterowania pracą napędu i wybranch systemów elektronicznych. Osobny panel sterujący otrzyma też klimatyzacja. Do tego Kia obiecuje bogate wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa i komfortu, w tym zdalny dostęp do wybranych funkcji za pomocą dedykowanej aplikacji.

Nowa Kia Sportage – sprawdzone napędy

Musimy jeszcze zaczekać na potwierdzenie, jakie wersje silnikowe trafią do europejskiej oferty. Można przypuszczać, że będą one zbliżone do tego, co mamy w aktualnej gamie Hyundaia Tucsona, z którym nowy Sportage dzieli wiele podzespołów. W gamie powinniśmy zatem znaleźć silniki benzynowe o mocach od 150 do 180 KM i diesla 1.6/136 KM, także jako miękkie hybrydy z instalacją 48V, hybrydę 1.6/230 KM oraz hybrydę plug-in 1/6/265 KM. Auto dostępne będzie w wersjach z napędem na przód oraz obie osie.

Więcej informacji Kia ujawni 1 września o godzinie 11.00. W salonach sprzedaży nowy Sportage pojawi się jeszcze w tym roku.