Największy SUV Mazdy upodobnił się do najnowszych modeli marki. Nadwozie jest najnowszą interpretacją koncepcji stylistycznej „KODO”. W tym aucie również zastosowano technologię SKYACTIV oraz zaawansowany system bezpieczeństwa i-ACTIVSENSE. Ponadto nowa Mazda CX-9 jest wyposażona w inteligentny układ napędu na 4 koła o nazwie i-ACTIV AWD. Wnętrze nadal jest przestronne (siedmioosobowe), w dodatku lepiej wykonane niż u poprzednika.

Pod maską znajduje się jednostka 2.5T. To obecnie najmocniejszy silnik w ofercie Mazdy. W wersji na rynek północnoamerykański rozwija moc 250 KM i maksymalny moment obrotowy wynoszący 420 Nm. Nowy silnik z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa, oparty na wolnossącym SKYACTIV-G 2,5, oferowanym w modelach CX-5 i Mazdzie 6, ma zapewniać liniowe przyspieszenie, zwłaszcza w niskim i średnim zakresie obrotów, a także charakteryzować się wyższą elastycznością i niższym zużyciem paliwa niż jednostka V6, stosowana do tej pory.

Nowa Mazda CX-9 trafi do sprzedaży w Ameryce Północnej wiosną 2016 roku. Model ten nie jest obecnie planowany na rynki europejske.