Wybierz samochód

Mazda

Mazda

Mazda jest japońską marką produkującą głównie samochody osobowe. Firma wywodzi się z małej firmy Toyo Kogyo Co. założonej w 1920 roku przez Jyujiro Matsuda'e, która produkowała obrabiarki.

W roku 1931 powstał pierwszy mały trójkołowiec, który okazał się bardzo udany. Przed wojną zaprojektowano kilka prototypów, jednak wkrótce zatrzymano prace, a bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę zniszczyła ponad połowę fabryki.

Pierwszym powojennym modelem Mazdy był R360 z 1960 roku. W latach 60. Mazda zaczęła eksperymentować z silnikiem Wankla, w którym tłok wirował wewnątrz cylindra. W ten sposób w 1967 roku powstał ich pierwszy model z tymże motorem – 110S Cosmo.

W 1978 roku zadebiutował model RX-7 który odniósł duży sukces i doczekał się 3 generacji. Ostatnią z nich szczególnie upodobali sobie tunerzy z Japonii i USA. Jej silnik o pojemności zaledwie 1,3 litra przy pomocy 2 turbosprężarek generował seryjnie nawet 280 KM!

W roku 1984 firma przyjęła nazwę Mazda Motor Corporation. Mazda odniosła jeden z największych sukcesów, gdy w 1989 roku zaprezentowała światu model MX-5 - mały, dwuosobowy roadster. Dzięki niskiej masie, dobremu wyważeniu i stosunkowo niewielkiej mocy dawała ogromną satysfakcję z jazdy. W 2014 roku została zaprezentowana 4. generacja MX-5.

W roku 2008 koncern otworzył w Warszawie swoje przedstawicielstwo, jako część struktury Mazda Motor Europe, po tym jak na początku XXI wieku wycofał się z polskiego rynku.

Mazda - modele

Mazda - powiązane artykuły

Pokaż więcej