• Chiny są największym rynkiem dla Skody. Po długiej przerwie firma wróciła na rynek w 2007 roku.
  • Pierwszy milion sprzedanych samochodów Skoda osiągnęła w Chinach po 75 miesiącach od powrotu na rynek.
  • Nowy crossover Skody będzie zbliżony wymiarami do modelu Karoq

Skoda dozuje emocje. Choć w Chinach przyłapano już najnowszy model crossovera bez żadnego kamuflażu, to firma na razie jedynie udostępniła pierwsze szkice samochodu. Samochodu, który czeski producent określa mianem miejskiego SUV-a.

Skoda dla Chin - pierwszy oficjalny szkic wnętrza Foto: Skoda / Skoda
Skoda dla Chin - pierwszy oficjalny szkic wnętrza

Skoda już odlicza czas do oficjalnej premiery nowego modelu. Ta będzie mieć miejsce podczas salonu samochodowego w Pekinie. To wówczas zapewne poznamy wszystkie dane techniczne. Póki co pozostają jedynie spekulacje na temat silnika, wymiarów nadwozia, wyposażenia oraz nazwy nowego modelu.

Wybór miejsca premiery nie jest przypadkowy. Chiny są bowiem jednym z najważniejszych rynków dla Skody. Od 2010 to największy rynek dla Skody pod względem ilościowym. Przez ponad dekadę Skoda sprzedała w Chinach ponad 2 miliony samochodów. Czesi liczą na to, że w ciągu dwóch lat uda im się uzyskać wynik ponad 600 000 sprzedanych samochodów w ciągu roku.

Skoda dla Chin - wymiarami ma być zbliżony do modelu Karoq Foto: Skoda / Skoda
Skoda dla Chin - wymiarami ma być zbliżony do modelu Karoq

Nowy SUV Skody najprawdopodobniej otrzyma nazwę Kamiq. Według chińskich mediów samochód będzie zbliżony wymiarami do modelu Karoq, co oznacza niecałe 4,4 m długości oraz ok 1,8 m szerokości. Rozstaw osi ma być nieznacznie mniejszy, co oznacza długość ok. 2,61 m. Czy będzie miało to przełożenie na ilość miejsca z tyłu (co jest dość ważne dla klientów w Chinach)?

Skoda twierdzi, że nowy model projektowano z uwzględnieniem preferencji chińskich klientów w zakresie wyposażenia i stylistyki. W desce rozdzielczej znajdziemy zatem sporą stację multimedialną (z nietypowym panelem i pokrętłem z lewej strony) z dotykowym ekranem oraz funkcjonalnością MirrorLink, która w Chinach cieszy się sporym powodzeniem. Pod maską zapewne pojawi się jednostka 1.5 l z serii TSI o mocy 110 KM. Dostępna będzie z manualną skrzynią biegów (z taką udało się przyłapać jeden z pierwszych egzemplarzy bez kamuflażu).