Wybierz samochód

Skoda

Skoda

Škoda to czeskie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe. Początki marki sięgają roku 1895, kiedy to mechanik Vaclav Laurin i księgowy Vaclav Klement założyli firmę Laurin & Klement produkującą rowery, a od 1898 roku także motocykle.

Swoje pierwsze prototypowe auto zbudowali w 1901 roku, a seryjna produkcja trwała przez 27 lat. Wtedy przedsiębiorstwo zostało przejęte przez koncern zbrojeniowy Škoda Holding, który wytwarzał luksusowe pojazdy na licencji Hispano Suiza H6. W czasach II wojny światowej zakłady zostały dostosowane do potrzeb militarnych III Rzeszy.

Po wojnie Škoda przekształciła się w przedsiębiorstwo państwowe AZNP Mladá Boleslav. W 1964 roku Škoda wypuściła na rynek rodzinny samochód - model 1000 MB. Jego silnik znajdował się z tyłu - wykorzystano tutaj doświadczenia takich aut jak Fiat 600 czy Porsche 356. Kolejne modele Škody - 100, 110, 105, 120 i 130 - były budowane na bazie 1000 MB. W 1987 r. zaprezentowany został efekt współpracy z włoską firmą stylistyczną Bertone - model Favorit.

Współpraca z Volkswagenen rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy to Škoda dołączyła do grupy niemieckiej marki. Pierwszym modelem czeskiej marki korzystającym z niemieckiej technologii była Felicia z 1994 roku. W tym samym roku rozpoczęto montaż czeskich samochodów w zakładach Volkswagena w Poznaniu, która trwała do 2002 roku. Montowano tam m.in. Škodę Favorit, Fabię, Octavię oraz Pick-Up.

W 2007 roku otworzono fabrykę Škody w Chinach i w tym samym roku marka weszła na rynek australijski. Na początku oferowano modele Octavia i Roomster, a dzięki rosnącej sprzedaży zdecydowano się poszerzyć gamę o kolejne modele.

Skoda - modele

Skoda - powiązane artykuły

Pokaż więcej