Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który zarządza systemem automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym CANARD, zapowiadał wprowadzenie w 2023 r. kolejnych 39 odcinkowych pomiarów prędkości. Pierwszy z nich, znajdujący się przy drodze ekspresowej S7 pomiędzy Warszawą i Radomiem w okolicach miejscowości Białobrzegi, został już zainstalowany i jest praktycznie gotowy do działania.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Od strony Warszawy w kierunku Radomia pierwsza z dwóch bramownic ustawiona została pomiędzy węzłami Białobrzegi Północ i Białobrzegi Południe. Od drugiej bramownicy, znajdującej się w pobliżu miejscowości Nowy Gózd, dzieli ją odległość ok. 14 km. Na całym fragmencie objętym odcinkowym pomiarem prędkości obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h.

Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego (GITD), przekazała nam, że montaż urządzeń już się zakończył i w środę (24 maja) drogowcy montowali już oznakowanie, które będzie informowało o początku i końcu pomiarowego odcinka. Ponieważ system jeszcze nie zaczął działać, oznakowanie na razie będzie zasłonięte.

Montaż oznakowania Foto: Mariusz Kamiński / Auto Świat
Montaż oznakowania

Folia zasłaniająca znaki zostanie zdjęta po przeprowadzeniu ostatnich testów — te mają potrwać ok. 2-3 dni — i wydaniu zgody na rozpoczęcie pomiarów. Niżniak dodała, że informacja o rozpoczęciu pracy systemu zostanie opublikowana, aby kierowcy nie czuli się zaskoczeni, ale już teraz wiadomo, że GITD chce, żeby prędkość mierzona była już w czerwcu br.

Odcinkowy pomiar prędkości ma zacząć działać w czerwcu br. - wtedy zostanie zdjęta folia ze znaków informujących o początku i końcu odcinka pomiarowego Foto: Mariusz Kamiński / Auto Świat
Odcinkowy pomiar prędkości ma zacząć działać w czerwcu br. - wtedy zostanie zdjęta folia ze znaków informujących o początku i końcu odcinka pomiarowego

Kierowcy jadący drogą S7 powinni zwracać uwagę na oznakowanie, bo same bramownice są niepozorne. Na ażurowej konstrukcji zamontowane są jedynie dwie kamery (jedna skierowana na jezdnię w kierunku Radomia, druga na jezdnię w stronę Warszawy), które monitorują wszystkie pasy ruchu na obu jezdniach.

Kamera odcinkowego pomiaru prędkości Foto: Mariusz Kamiński / Auto Świat
Kamera odcinkowego pomiaru prędkości

Już niebawem GITD rozpocznie montaż kolejnych urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Ten zostanie zainstalowany na autostradzie A4 pomiędzy węzłami Kąty Wrocławskie a Kostomłoty. Jak poinformowała PAP, 39 nowych urządzeń obejmie łącznie ok. 200 km dróg, a po zakończeniu obecnego etapu rozbudowy systemu, CANARD będzie dysponował 73 tego rodzaju urządzeniami i monitorował łącznie ok. 400 km dróg.